Sümeyye Boyacı kimdir? Kaç yaşında?

Sümeyye Boyacı Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda 50 metre sırt üstünde dünya ikincisi oldu. Göğsümüzü kabartAn Sümeyye Boyacı'nın bu başarısı sonrası hakkındaki bilgiler merak edilmeye başlandı. İşte Sümeyye Boyacı hakkındaki bilgiler...

Sümeyye Boyacı kimdir? Kaç yaşında?

 

2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya kazanan Sümeyye Boyacı bu sefer Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda 50 metre sırt üstünde dünya ikincisi oldu. Büyük bir gurur yaşatan genç sporcunun başarısının ardından hakkındaki bilgiler merak konusu oldu.

SÜMEYYE BOYACI KİMDİR?

Sümeyye Boyacı, 5 Şubat 2003 tarihinde Eskişehir'de 2 kolu olmadan ve kalça kemiği çıkık bir şekilde doğdu.İlkokul eğitimini özel bir okula aldı ve yine aynı okulda ayaklarıyla yazı yazmayı öğrendi. 4.5 yaşında ayağıyla resim yapmaya başladı ve birçok başarıya imza attı. Alexander Pushkin'in Altın Balık adlı ünlü kitabının Türkçe çevirisi için bir resim yaptı. Yaptığı resim dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Rusya ziyareti sırasında sunuldu. 2009 ise sulu boya eserleri Moskova'da sergilendi. 2014 yılında yaptığı ebru sanatıyla bir sergiye katıldı. Son olarak Brezilya'da düzenlenen Açık Yüzme Dünya Şampiyonası (Open Water Swimming World Championships)'nda dünya şampiyonu olarak hepimizin göğsünü kabarttı.

26-28 Nisan'da Brezilya'nın Sao Paulo kentinde gerçekleşen şampiyonada sırt üstü yarışlarda 45,92'lik derecesiyle dünya şampiyonu olan Sümeyye, 50 metre kelebek stilinde de 3. olarak bronz madalyanın sahibi oldu.

İrlanda’nın başkenti Dublin’de düzenlenen Paralimpik Avrupa Şampiyonasında'ki başarısıyla büyük bir gurur yaşattı. Kadınlar S5 kategorisi 50 metre sırtüstü finalinde yarışan Sümeyye Boyacı, 45.21’lik derecesiyle birinci olarak turnuvada Türkiye adına altın madalya kazanan ilk isim oldu.

Kayserispor'da Kasımpaşa maçı hazırlıkları başladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber