Tarihi projeye tarihi destek

Türkiye Futbol Federasyonu ile Türkiye Bankalar Birliği'nin bir arada yürütttüğü proje, Süper Lig başkanlarından büyük destek aldı.

Tarihi projeye tarihi destek

Borç batağında bulunan kulüpler adına büyük önem verilen iş birliği, Süper Lig’de yer alan ekipleri mutlu etti. Borçların yapılandırmasıyla yeni bir döneme girileceğine işaret eden başkanlardan ortak bir ses çıktı, hepsi olumlu görüş bildirerek desteğini ortaya koydu.

Futbol kulüplerinin mali kurtuluşu için birlikte kolları sıvayan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) projesine, Süper Lig kulüplerinin başkanlarından tam destek geldi.

Son dönemdeki parasal bunalımın artık desteklenemez boyutlara ulaşması ve tablonun giderek ağırlaşması karşısında hayata geçirilmesi düşünülen bu işbirliğinin detayları merakla beklenirken, bunun kulüpleri kurtarmak adına büyük bir çalışma olduğu dile getirildi. Kulüpler Birliği Vakfı ve Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, “Türk futbolu için atılan çok olumlu bir adım. Bu projeyi destekliyoruz. Sonuçlanması için de Türkiye Futbol Federasyonu ile birlikte çalışıyoruz. Bu çalışmaların da olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Bankalar Birliği arasındaki iş birliğini, Türk futbolunun geleceği için çok önemsediklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Başarılar, sürdürülebilir ekonomik kaynakların doğru kullanımı ile gerçekleşir. Bu proje de ekonomik kaynakların kullanımı için çok doğru bir model... Galatasaray Spor Kulübü olarak devletimizin önderliğinde Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Bankalar Birliği nezdinde yapılan bu önemli girişime ilk adımlarının atıldığı andan itibaren destek verdik. Türkiye çok güçlü bir ülke. Aynı zamanda çok güçlü bir futbol ülkesiyiz. Bu işbirliğinin de kulüplerimizin gelir gider dengelerini sağlıklı bir yapıya kavuşturacağını ve mali açıdan çok daha güçlü hale getireceğini düşünüyoruz. Payımıza düşen desteği her zaman verdik ve vermeye devam edeceğiz. Bu girişimin kısa zamanda pratiğe geçilerek hayırlara vesile ve başarılı olmasını gönülden diliyoruz.”

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, bu protokole sıcak baktıklarını dile getirdi.

Ağaoğlu, “Ancak hemen söyleyeyim, biz göreve geldikten sonra önümüzdeki mali bilançoları görünce bu yönde önlemimizi almıştık. Tüm borçlarımız için Ziraat Bankası çatısı altında bir konsorsiyum oluşturduk. Benzeri bir uygulamaya en az altı ay önce başladık. Aklın yolu bir... Zaten deniz bitti, mecburdular. Ortada başka bir seçenek kalmamıştı.

Başkalarının metazori yaptığı veya yapmak zorunda kaldığı işleri elimizi taşın altına koyarak başlattık. Sonuç itibarıyla Türk futbolunun geldiği, tıkandığı noktada böyle bir projeye kimse karşı çıkamaz.

Ciddi ve tavizsiz bir tavırla kurtulabilir futbolumuz. Hayırlı olmasını diliyor ve detaylarının paylaşılmasını bekliyorum” diye konuştu.

Diğer başkanların görüşleri şöyle:

Mecnun Odyakmaz (Sivasspor Başkanı): Çok sevindirici bir adım. Geçmişte kötü yönetilen kulüplerin ekonomisi için yeni bir yapılandırmaya gidiliyor. Bunun gerekli bir adım olduğuna inanıyorum. Kötü yönetimler için atılan bu adıma karşılık, iyi yönetilen kulüpler için de bir adım atılmasını bekliyoruz.

Erol Bedir (Kayserispor Başkanı): Kulüplerin bu mali yapısı ile devam edilemez. UEFA’nın finansal kriterlerine uyulması konusunda ciddi bir çalışma yürütülüyor. Artık borçlar artmasın. Borçları yeniden yapılandırıp yeni bir döneme gireceğiz. Kesinlikle çok olumlu bir adım.

Mehmet Yiğiner (Ankaragücü Başkanı): Devletin kulüplere destek vermesini takdirle karşılıyorum. Derdimizi sadece senede bir yıl TFF genel kurullarında dile getirebiliyoruz. Gelirlerimiz temlikli, kasamıza girmeden borçlara gidiyor. Eğer proje hayata geçerse farklı finans kuruluşlarından para arayacağımıza bir devlet bankasına borçlanmayı tercih ederiz. Eğer proje hayata geçerse kendi yağımızla kavrulmaya devam ederiz. Çünkü Başkent’in tek takımına maddi bir destek yok. Olumlu bakıyoruz. Umuyorum kısa sürede hayata geçirilir.

Hilmi Kulluk (Konyaspor Başkanı): TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in Bankalar Birliği Başkanı ile yaptığı görüşme tüm kulüpleri kapsadığı için mutluyum. Çünkü kulüplerin geleceği ekonomik olarak zordaydı. Artık gerekli önlemler sayesinde kriz aşılacak. Konyaspor olarak Başkan Demirören’e ve yönetimine teşekkür ederiz.

Ali Ay (Bursaspor Başkanı): Kulüplerin ekonomisinin toparlanması için bir şeyler yapılması gerekiyordu. Bu konuda tüm kulüp başkanları el birliği içinde düşüncelerini aktardı. TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile Bankalar Birliği Başkanı’nın yaptığı görüşme, ülke futbolunu yöneten kulüpler için umut ışığı oldu. Umarım sağlıklı kararlar alınır.

Mevlüt Doğan (Erzurumspor Başkanı): Kulüplerin en önemli sorunlarının biri borçlar. TFF Başkanı uzun süredir beklenen görüşmeyi Bankalar Birliği ile yapmış. Olumlu haberler bekliyoruz. Çünkü bizler fedakarca başkanlığımızı yapıyoruz.

‘Memnuniyetle karşılıyoruz’

Fenerbahçe de kulüp olarak bu konuda bir açıklama yayınlayarak bu konuda aktif olarak yer aldıklarını dile getirdi.

Sarı-lacivertlilerin yazılı açıklaması şöyle:

“Bu projenin devlet yetkililerimiz tarafından da kabul görmesinden dolayı son derece mutluluk duymaktayız. Bu uygulamanın tüm altyapısının hızla tamamlanarak, en kısa süre içerisinde başlatılmasını Türk futbolunun geleceği açısından çok önemli ve değerli görmekteyiz. Türk futbolu için gerçek çözümün Devletimiz ile birlikte TFF, tüm kulüpler ve Türkiye Bankalar Birliği’nin ortak bir platformda fikir birliğine varması sonucunda ulaşılacağına inanıyoruz. Son günlerde bu konu ile ilgili yaşanan tüm olumlu gelişmeler tarafımızca büyük bir memnuniyetle karşılanmaktadır. Üzerimize düşen her türlü katkıyı sağlamaya devam etmek için hazır olduğumuzu da ayrıca ifade etmek istiyoruz.”

Türk futbolunun kurtuluş formülü

TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile TBB Başkanı Hüseyin Aydın, borç yükünü çevirmeye çalışan ancak finansal sıkıntıları derinden hisseden kulüpleri düzlüğe çıkarmak adına dev bir proje geliştirdi.

Proje, kulüplerin mali alt yapılarının güçlendirilmesi, faaliyetlerini kendi gelirleri üzerine kurmaları, gelir/gider dengelerini daha sağlıklı kurarak sürdürülebilir mali performansa sahip olmalarını hedeflerken, bu çalışmanın detayları önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

Skorer Tv Haber Bülteni - 12 Kasım 2019

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber