Ligin 4. haftası oynanıyor ama, dünkü Alanyaspor maçı sezonun tamamına yetecek kadar Fenerbahçe ile ilgili defoları ortaya çıkardı. İlk 3 haftadaki heyecanlı, keyif veren futbolun karşılığında Emre Belözoğlu isminin yazdığı çok net görüldü. Dün Emre’nin yokluğu, Fenerbahçe’nin Alanya karşısındaki yokluğuyla eş değerdi. Maçın neredeyse tamamında dikine oynayamayan, savunma yapma konusunda beceriksizler mangasını andıran, topu ileri taşıma çabasında ise komik durumlara düşen bir Fenerbahçe izledik. Yenilen üç gol, üçünde de çok büyük savunma hataları.
Ersun Yanal’ın neden ısrarla bir sol bek istediğini dün çok net bir şekilde Kolorov’a yaşlı diye itiraz eden Fenerebahçeli yöneticiler sanırım anlamışlardır. Doğru bir sol bek Dirar’ı gerçek yerine taşır, Ozan’ı da zorunlu sağ bek pozisyonundan çıkarırdı. Ozan’ın bölgesi dün tam anlamıyla koridor oldu. Alanyaspor baskıyı da, hücumu da öncelikle Ozan’ın alanına yığdı. Alanyaspor burada hiç hata yapmazken, Ozan ve onun hemen yanındaki Zanka hata yapma konusunda adeta yarıştılar. Tabelada 3-1 yazıyor ama 5-1 olsa skor kimse şaşırmazdı.
Gerçekçi konuşalım... Bu pas oyunu Fenerbahçe’ye yakışmıyor. Aykut Kocaman döneminde de sevilmemişti, hücumcu diye bildiğimiz Ersun Yanal’da da sevilmediği kesin. Oyunu Altay ile kurmak büyük bir risk. Bir de Jailson’un ikinci topları kendi ceza alanında dağıtmak istemesi var ki işte Fenerbahçe adına en büyük sorun bu. Erol Bulut, sarı-lacivertli ekibin bu sıkıntısını iyi görmüş. Kalabalık bir biçimde önde baskıyla Fenerbahçe’yi net bir şekilde alaşağı etti. Bakmayın siz topun Fenerbahçe’de daha çok kaldığına. Erol Bulut’un istediği zaten buydu. Fenerbahçe de yan paslarla Bulut’un ekmeğine yağı da sürdü, balı da.
Geçtiğimiz haftalarda Emre Belözoğlu tek topla Fenerbahçe’yi çok hızlı bir şekilde ileri taşıyordu. Sarı-lacivertliler ileride oynayınca Kruse de, Deniz Türüç de ve elbette özellikle Vedat Muriç kapasitelerinin üstünde performans gösteriyor, Fenerbahçe de sıklıkla pozisyon buluyordu. Dün bunun tam tersi oldu. Bu üçlü kayıp, orta alanda destekçileri ise tam anlamıyla yitikti.
Alanyaspor ilk üç hafta 9 puanı bileğinin hakkıyla aldığını net bir şekilde gösterdi. Onlar büyük bir alkışı hak etti, Fenerbahçe ise ilk hayal kırıklığında kendini dev aynasında görmekten kurtuldu.