Ziraat Türkiye Kupası’nda, evinde Evkur Yeni Malatyaspor ile 0- 0 berabere kalan Galatasaray önemli bir avantajı kullanamadı.

Sarı- kırmızılılar, ilk yarıda oyuna hakim olmalarına rağmen istedikleri tempoyu kuramadılar. Galatasaraylı futbolcularda ciddi bir koordinasyon sıkıntısı vardı ve bu maç boyunca devam etti. Luyindama’nın kırmızı kartı ise sarı- kırmızılıları çok olumsuz etkiledi. Gerçi Galatasaray bu bölümde Diagne ile gole çok yaklaştı. Ancak Cim Bom’un tartışılan futbolcusu topa çok kötü vurdu.

Diagne milli takımdan sakat döndü. Ancak Senegalli futbolcu Galatasaray’a geldiği günden beri beklenen performansı sergileyemiyor. Elbette Galatasaray’ın oyun sisteminin Kasımpaşa’dan farklı olması ve Diagne’nin ceza sahasında çok fazla beslenememesi de bunda etkili. Ancak Diagne’de de gözle görülür bir tutukluk var. Bu sadece büyük takıma gelmenin yarattığı baskıyla açıklanabilir mi, bilmiyorum. Ancak taraftarların böyle maçlarda santraforlardan kurtarıcı rolünü üstlenmelerini bekledikleri de bir gerçek.

Diagne ile birlikte kötü performans sergileyen bir diğer isim de Onyekuru idi. O da net fırsatlardan yararlanamadı.

Emre Taşdemir yine iyi niyetle mücadele etti ancak ortaları hücuma çok katkı sağlayamadı. İkinci yarıda ise fiziksel sıkıntılardan dolayı oyundan düşünce hücuma katkısı iyice azaldı. Fatih Terim onun yerine Linnes’i oyuna dahil edecekken Luyindama kırmızı kart gördü. Bu nedenle de Linnes hamlesi gerçekleşemedi.

Luyindama kırmızı kart pozisyonunda önemli bir zamanlama ve hamle hatası yaptı. Kendisine, oynadığı kulübün Galatasaray olduğu, daha dikkatli ve ciddi olması gerektiği hatırlatılmalı.

Bütün bunların dışında Galatasaray kongresindeki ibra sıkıntısının yarattığı buruk havanın, Evkur Yeni Malatyaspor maçında sahaya ve tribünlere hakim olduğunu söyleyebiliriz. Elbette kongrenin iradesine karışmak haddimiz değil. Ancak mali yönden ibra edilen bir yönetimin idari açıdan ibra edilmemesi, doğal olarak kişisel hesapların ya da anlaşmazlıkların ön plana çıktığı kuşkusunu uyandırıyor. Nitekim bu ibrasızlığın temel nedeni 139 liselinin üyelik meselesi.

Mustafa Cengiz’in mutlaka hataları olmuştur. Özellikle kimi ifadeleri ve bu ifadelerdeki tarzının bazı üyelerin tepkisini çektiği biliniyor. Ancak Mustafa Cengiz yönetiminin ciddi bir mali başarısı da söz konusu. Üstelik futbol takımı da şampiyonluk mücadelesine devam ediyor. İşte böyle bir ortamda yaşanan bu ibra olayı mali, idari ve sportif açıdan bir takım sıkıntılara neden olabilir mi? Bunu hep birlikte göreceğiz.

https://twitter.com/tolgaersari