Her başarının altında, doğru bir psikolojik yaklaşım ve doğru motivasyon yatar. İşte Fenerbahçe’nin kazanıp Beşiktaş’ın kaybetmesine neden olan temel faktör de doğru motivasyondu.

Futbolcuları maça her açıdan hazırlamakla görevli Beşiktaş kenar yönetiminin bırakın futbolcuları, kendisini bile maça psikolojik açıdan hazırlayamadığını trajik bir şekilde izledik. Bu durum, daha maç başlamadan seremoni sırasında futbolcuların ve Şenol Güneş’in yüzünden açıkça belli oluyordu. Nitekim Beşiktaş’ta hem Şenol Güneş, hem de iki futbolcu doksan dakikayı sahada tamamlayamadılar. Lakin burada ikinci kırmızı kartı gören Atiba’yı ayırmak gerekir. Çünkü o pozisyondaki penaltı ve kırmızı kart açık bir hakem hatasıydı.

Öte yandan bu yanlış motivasyon ve gerginlik, Beşiktaş’ın oyununa da yansıdı. Siyah- beyazlılar çok tutuktular. Özellikle de Beşiktaş’ı bu güne kadar skora taşıyan Quaresma, Babel, Talisca ve Caner gibi isimler beklentilerin çok altında kaldılar. Bilhassa Caner, maçın gerginliğinin üzerine bir de tribünlerin tepkileri eklenince, o bilinen bitirici ortalarını yapamadı.

Bununla birlikte maç birçok defa Beşiktaş’ın lehine döndü. Ama siyah- beyazlılar gerginlikle baş etmeyi beceremediklerinden maçı lehlerine çevirmeyi başaramadılar. Örneğin Quaresma’nın hemen ardından Neto’nun atılması ve ikinci yarıdaki Talisca- Negredo değişikliklerinden sonra oyun üstünlüğü Beşiktaş’a geçmişti. Ancak önce Şenol Güneş’in tribüne gönderilmesi, ardından Aykut Kocaman’ın Alper Potuk’u sahaya sürmesi ve Cenk Tosun’un oyundan çıkartılması, Beşiktaş’ın kısa süren bu oyunsal üstünlüğünü skora çeviremeden kaybetmesine neden oldu.

Hakem Ali Palabıyık da maalesef gecenin iyi olmayanlarındandı. Quaresma, 41.dakikada Valbuena’ya attığı tekme sonrası sarı değil, direkt kırmızı kart görmeliydi. Quaresma’nın 43.dakikada gördüğü ikinci sarı kartta ise rakibine teması bile yoktu. Beşiktaş’ın Negredo ile bulduğu nizami gol ofsayt gerekçesiyle sayılmadı. Hemen ardından Hasan Ali’nin Cenk Tosun’a yaptığı net penaltı verilmedi. Öte yandan ilk yarıda Ozan Tufan’ın ceza sahasında topla koluyla oynamasına penaltı çalmayan Ali Palabıyık, 85.dakikada Atiba’nın vücuda bitişik koluna çarpan topta hem penaltı verdi, hem de Atiba’yı ikinci sarı karttan oyun dışı bıraktı.

Ali Palabıyık böylece bir Fenerbahçe- Beşiktaş derbisinde daha maçın önüne geçti. Maalesef bir kez daha görüldü ki, derbileri Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus ve Mete Kalkavan’dan birinin yönetmesi gerekiyor.

https://www.facebook.com/tolgaersari/

https://twitter.com/tolgaersari