Pazartesi sabahı acı bir haberle uyandık. Josef Sural’ın vefatı hepimizi derinden üzdü. Yakınlarına, ailesine ve Alanyaspor camiasına başsağlığı ve sabır diliyorum.

Gerçekten çok büyük bir acı. Gencecik bir insan, arkasında gözü yaşlı bir eş ve iki küçük çocuk bırakarak aramızdan ayrıldı. İkinci kızı daha iki buçuk ay önce dünyaya gelmişti. İnsan söyleyecek söz bulamıyor. Hepimizin, tüm futbol camiasının başı sağ olsun…

Kelimelerin anlamını yitirdiği bu anda futbol da anlamsız kalıyor. Nitekim zirve açısından büyük önem taşıyan Atiker Konyaspor- Galatasaray karşılaşması da bir anda anlamını yitirdi. Böyle bir anda yazı yazmak, hele futbol yazmak çok zor. Ancak meslek etiği gereği birkaç kelime etmek gerekirse, Atiker Konyaspor rakibi oynatmamak üzerine kurulu bir anlayışla sahaya çıkarken Galatasaray kontrollü hücumu tercih etti. Ancak sarı- kırmızılıların bu yavaş oyunları, ev sahibi Konyaspor’un işine geldi. Galatasaray oyunu kanatlara çok iyi yaysa da kapalı savunmaları aşmak için gereken kimi şeyleri yapamadı. Bunlar, hızlı bir şekilde oyunun yönünü değiştirmek ve fazlaca şut çekmekti. Sarı- kırmızılı futbolcular bunları yapmadıkları gibi kendi ceza sahaları önünde etten duvar ören Konyasporlu oyuncuların arasına anlamsız bir şekilde topla dalmaya çalıştılar. Böyle olunca da pek çok atak, sonlanmadan duvardan geri döndü.

Öte yandan Galatasaray, özellikle ikinci yarıda orta sahada çok fazla top kaybetti. Belhanda, Feghouli ve Onyekuru çok etkisiz kaldılar. Oyuna sonradan dahil olan Emre Akbaba da kötü bir performans sergiledi. Diagne ise başlı başlına bir felaketti. İkinci yarıda kaleciyle karşı karşıya kaldığı net bir pozisyonu değerlendiremeyen Senegalli futbolcu, nerdeyse girdiği her ikili mücadelede de yerde kaldı. Güçlü bir fiziğe sahip Diagne’nin her ikili mücadelede yaprak gibi yere düşmesi hiç hoş bir şey değil. Ayrıca topla da ilerleyemiyor. Kısacası Kasımpaşa günlerine kıyasla ciddi bir gerileme var. Mitroglou ise çok daha hareketli ve çalışkan. Nitekim Yunan futbolcu, oyuna girdikten sonra canla başla bir şeyler yapmaya çalıştı.

Hakemler maalesef başarılı bir performans sergileyemediler. İki takım adına da tartışılacak pozisyonlar oldu. Lakin Galatasaray aleyhine önemli hatalar yapıldı.

Sonuç olarak Galatasaray çok büyük bir fırsat tepti. Sarı- kırmızılıların şu anki tabloya göre kalan maçlarını kazanmaları gerekiyor. Tabii şimdi tüm dikkatler Beşiktaş derbisine çevrildi. Sadece futbolun konuşulacağı, centilmence bir derbi dileğimi tekrarlıyorum.

Toprağın bol, mekanın Cennet olsun Josef Sural. Unutulmayacaksın…