Fransa- Romanya maçıyla açılan Avrupa Futbol Şampiyonası, ikinci gününde dev bir maça sahne oldu. Tamamı İngiltere’nin üstünlüğüyle geçen karşılaşmanın uzatma dakikalarında Rusya’nın bulduğu beraberlik golü maçın sürpriz bir sonuçla bitmesine neden oldu.

Oldukça genç bir jenerasyonla turnuvaya katılan İngiltere’de en dikkat çeken Rooney’in yeni pozisyonuydu. İngiliz futbolcu tecrübesiyle yeni yerinde sırıtmayıp iyi bir maç çıkarsa da, orijinal yerinde oynasaydı sanırım daha verimli olabilirdi.

Evet, maçın tamamı İngiltere’nin üstünlüğüyle geçmesine rağmen, İngilizler golü ancak 73.dakikada bir duran toptan buldular. Bunun temel nedeni son vuruşlardaki beceriksizlikti. Kanat oyuncuları çok iyi toplar getirdiler, Rooney de kimi zaman ceza sahasına güzel paslar attı ama İngiliz futbolcular bir türlü o bitirici son vuruşu yapamadılar.

Bence santraforda oynatılan Kane de çok verimli olamadı. Çünkü topla çok fazla buluşamadı. Ayrıca sürekli gol bölgesinde bulunması gereken bir futbolcunun neden bütün duran topları kullandığını da anlayamadım.

Gelgelelim Eric Dier, 73.dakikada mükemmel bir frikik golü attı. Bu gol belki de İngiltere’nin bundan sonraki frikiklerini Eric Dier’in kullanmasına neden olacak.

Her şeye rağmen İngiltere’nin kontrolünde ve güzel bir maç izledik. Rusya sadece 58- 63.dakikalar arası biraz tehlikeli olabildi. Ruslar bunun dışında tamamen defans ağırlıklı oynadılar ve kaptıkları toplarla hızlı çıkarak şans bulmaya çalıştılar. Fakat bu taktikte başarılı olamadılar. Açık konuşmak gerekirse Rusya gerçekten çok kötü bir futbol sergiledi.

Lakin futbol sürprizler oyunu. Roy Hodgson’ın golden sonra yaptığı değişiklikler çok verimli olamadı. Rusya ise uzatma dakikalarında sürpriz bir gol bularak İngiltere’ye soğuk duş etkisi yaşattı.

İngiltere futboluyla umut verdi. Ancak favori takımlar arasında çeyrek finalden öteye gidebilirler mi, bilmiyorum. Bu maçta izlediğim Rusya’nın ise turnuvada işi çok zor gözüküyor.

Şimdi gözlerimizi Türkiye- Hırvatistan maçına çevirdik. Umarım maç sonunda yazımı galibiyet sevinci içerisinde yazarım. Başarılar Türkiye…

https://www.facebook.com/tolgaersari

https://twitter.com/tolgaersari