Geri Dön

Toshack'tan rekor! Tam...

Görev aldıkları dokuzar ülke arasında Türkiye de bulunan Hırvat Ivic ile Galli Toshack, Avrupa'da en fazla ligde çalışan teknik adamlar olarak dikkati çekti. Ivic ve Toshack'ı, 8 ligde görev yapan Macar Guttmann, yedişer ülkede takım çalıştıran Hırvat Blazevic, Bosna Hersekli Petrovic, Macar Csernai ve İngiliz Hodgson takip etti.

Toshack'tan rekor! Tam...

Kariyerleri boyunca Türkiye dahil dokuzar farklı ülkede görev yapan Hırvat Tomislav Ivic ve Galli John Toshack, Avrupa'nın "gezgin" teknik adamlarının başında geliyor.

UEFA'nın internet sitesindeki haberde, Avrupa'nın farklı ülkelerinde takım çalıştıran tecrübeli teknik adamlara yer verildi. Listede, Ivic ve Toshack'ın yanı sıra yolları Türkiye'den geçen Macar Pal Csernai ve Rumen Mihai Stoichita da yer aldı.

Ivic ve Toshack'ın 9'ar ülkeyle listenin zirvesini paylaştığı sıralamada, 8 ligde görev yapan Macar Bela Guttmann, 7'şer ligde takım çalıştıran Hırvat Miroslav Blazevic, Bosna Hersek asıllı Sırp Ljupko Petrovic, Macar Pal Csernai ve İngiliz Roy Hodgson, "yaşlı kıta"nın farklı noktalarında futbola hizmet eden isimler arasında bulunuyor.

Ivic, Galatasaray ve Fenerbahçe'yi çalıştırdı

Avrupa'da 9 ülkede takım çalıştıran Ivic, Hırvatistan, Hollanda, Belçika, Türkiye, İtalya, Yunanistan, Portekiz, Fransa ve İspanya'da görev yaptı.

Türkiye'de 1983-1984'te Galatasaray, 1995'te Fenerbahçe'de çalışan Ivic, 37 yıllık teknik adamlık kariyerinde Yugoslavya, Hollanda, Belçika, Yunanistan ve Portekiz liglerinde şampiyonluk yaşadı.

Ajax, Anderlecht, Panathinaikos, Olympique Marsilya, Atletico Madrid, Benfica, Porto, Paris Saint-Germain gibi takımların başında bulunan Ivic, 2011'de 77 yaşındayken hayatını kaybetti.

Toshack, Beşiktaş'ta görev yaptı

John Toshack, İngiltere, Portekiz, İspanya, Galler, Türkiye, Fransa, İtalya, Makedonya, Azerbaycan olmak üzere 9 ülkede çalıştı.

Beşiktaş'ta 1997-1999 yıllarında görev yapan Toshack, teknik adamlık kariyerinde tek şampiyonluğunu İspanya'da Real Madrid ile yaşadı. Siyah-beyazlılar ve Real Madrid'in yanı sıra Sporting Lizbon, Real Sociedad, Saint-Etienne, Hazar Lenkeran ve Galler liginde mücadele ettiği sırada Swansea City'yi çalıştıran Toshack, bu sezon Fas'ın Wydad Casablanca takımının teknik direktörlüğünü yapıyor.

Benfica'nın "bela"sı Guttmann

Avrupa'da Avusturya, Hollanda, Macaristan, Romanya, İtalya, Kıbrıs Rum Kesimi, Portekiz ve İsviçre dahil 8 ülkede görev alan Bela Guttmann, Benfica'dan ayrılış şekliyle futbol camiasının unutamadığı isimler arasına girdi.

Benfica'nın başında 1961 ve 1962 yıllarında Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda zafere ulaşan Guttmann, kulübünün zam talebini geri çevirmesiyle takımdan ayrılmıştı. Takımdan ayrılırken "Benfica 100 yıl Avrupa'da kupa kazanamayacak" ifadesini kullanan Guttmann'ın bu sözünden sonra Avrupa kupalarında 8 final kaybeden ve şampiyonluk yaşayamayan Portekiz ekibi, "Guttmann laneti" olarak adlandırdıkları şanssızlığın sonlanmasını umuyor.

Kariyerinde Benfica'nın yanı sıra Milan, Porto, Panathinaikos gibi takımlarda da görev yapan Guttmann, 1981'de 82 yaşındayken yaşamını yitirdi.

Avrupa'da 5 ve daha fazla ligde görev alan teknik adamlardan bazıları ve çalıştıkları ülkeler şöyle: Miroslav Blazevic (Hırvatistan) (7): İsviçre, Hırvatistan, Sırbistan, Fransa, Yunanistan, Slovenya, Bosna Hersek

Ljupko Petrovic (Bosna Hersek) (7): Hırvatistan, Sırbistan, İspanya, Yunanistan, Avusturya, Bulgaristan, Kazakistan

Pal Csernai (Macaristan) (7): Almanya, Belçika, Yunanistan, Portekiz, Türkiye, İsviçre, Macaristan

Roy Hodgson (İngiltere) (7): İsveç, İngiltere, İsviçre, İtalya, Danimarka, Norveç, Finlandiya x

Artur Jorge (Portekiz) (6): Portekiz, Fransa, İsviçre, İspanya, Hollanda, Rusya

Dusan Uhrin (Slovakya) (6): Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail, İsveç, Gürcistan, Slovakya

Sergei Borovski (Belarus) (6): Belarus, Letonya, Moldova, Litvanya, Ukrayna, Kazakistan

Revaz Dzodzuashvili (Gürcistan) (6): Gürcistan, Ukrayna, Letonya, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan

Mihai Stoichita (Romanya) (6): Romanya, Bulgaristan, Moldova, Türkiye, Ermenistan, Kıbrıs Rum Kesimi

Giovanni Trapattoni (İtalya) (5): İtalya, Almanya, Portekiz, Avusturya, İrlanda Cumhuriyeti

Laszlo Bölöni (Macaristan) (5): Fransa, Romanya, Portekiz, Belçika, Yunanistan

Andrei Chernyshov (Rusya) (5): Rusya, Gürcistan, Belarus, Azerbaycan, Kazakistan

Claudio Ranieri (İtalya) (5): İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Yunanistan

Stuart Baxter (İskoçya) (5): İsveç, Norveç, Portekiz, İngiltere, Finlandiya

Gjoko Hadzievski (Makedonya) (5): Makedonya, Bulgaristan, Sırbistan, Yunanistan, Azerbaycan

Dusan Uhrin Jr. (Çek Cumhuriyeti) (5): Çek Cumhuriyeti, Romanya, Kıbrıs Rum Kesimi, Gürcistan, Belarus

Jelena Karleusa'dan dikkat çeken paylaşım!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber