Türkiyenin ilk veledromu Konya'da yapılacak

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye’de hayata geçirilecek ilk veledrom projesi için örneklerini yerinde incelemek ve konuyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere İsviçre’de temaslarda bulundu.

Türkiyenin ilk veledromu Konya'da yapılacak

Bakan Kasapoğlu, Konya'da hayata geçirilecek ilk veledrom projesi için örneklerini yerinde incelemek ve konuyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Başkanı David Lappartient ve Genel Müdürü Amina Lanaya ile biraya geldi. Bakan Kasapoğlu, bisiklet sporunun küresel ve eşitlikçi bir şekilde gelişimi sağlamak amacıyla Uluslararası Bisiklet Birliğince inşa edilen Dünya Bisiklet Merkezinde incelemelerde bulundu. Bisiklet sporunda üst düzey bir antrenman ve eğitim merkezi konumundaki Dünya Bisiklet Merkezinin bir benzeri Konya'da yapılacak. Söz konusu merkezin içerisinde 250 metre kapalı veledrom da olacak.

Bakan Kasapoğlu, İsviçredeki görüşmelerinde, Türkiyenin Spor Türkiye vizyonu dahilinde, bisikletin ülke genelinde, gerek profesyonel anlamda, gerek rekreasyon aktivitesi olarak, gerekse ulaşım amacıyla 7den 70e kullanımını teşvik etmeyi amaçladıklarını vurguladı. 

Bisikletin 21. yüzyıl sporu olmasına yardımcı olmak ve profesyonel bisiklet sporunun daha popüler bir hale getirilmesi amacıyla Türkiyede gerekli düzenlemeleri yapmayı ve tesisleşme anlamında gelişme kaydetmeyi planladıklarını anlatan Bakan Kasapoğlu, Dünya Bisiklet Merkezini sahip olduğu imkanlar ve işleyişi açısından bir model olarak gördüklerini dile getirdi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Türk bisikletçilerinin de Dünya Bisiklet Merkezinden yararlanmasını isteyen Bakan Kasapoğlu, olimpiyatlarda bisiklet branşında 34 tane madalya dağıtıldığını anımsatarak, Türkiye'nin de madalya şansı her zaman yüksek bu merkezle birlikte madalya sayısında artış olacağını öngördüklerini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Dybala, Juventus efsanelerinden biri olma yolunda ilerliyor!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber