Süper Lig’de son viraja girildi, şampiyonluk ve Avrupa kupaları yarışıyla birlikte PTT 1. Lig kavgası da netleşmeye başladı: Eğer bundan sonra büyük sürprizler olmazsa dipteki 6 takımdan üçü ligde kalacak, üçü en büyük yerel turnuvaya veda edecek gibi.
Her yıl böyle vedalar olur, sonra o vedalarla bazı oyuncular göz önünden kaybolurlar: Mesela Zenke, Doka, Ali Tandoğan, Sinan Kaloğlu, Murat Ceylan, Musa Aydın, Serkan Çalık gibi oyuncuları bir zamanlar yakından takip ederken, şimdi birçoğunun nerede olduğunu merak ediyorsunuz değil mi? İşte bu yıl da ligden düşenler olacak ve özellikle bazı genç oyuncular takımlarıyla birlikte gözden kaybolacaklar. Ben de her sene yaptığım gibi bu yıl da takımları düşse bile kendileri kaybolmaması gereken 10 genç oyuncuyu derledim... Listeye Sefa Yılmaz, Murat Duruer gibi kendini ispat etmiş, kamuoyu tarafından yüzde yüz tanınan oyunculardan çok, düzenli oynayamayan ve şu anda alt lige düşüp yok olma tehdidiyle karşı karşıya olan futbolcular girdi. Dilerim onlar da önceki yıllarda bu listeye giren Halil Çolak, Ziya Erdal, Kamil Çörekçi gibi çıkışlarını sürdürür ve Süper Lig’de kalıcı olurlar.

10-Seddar Karaman (Antalya) 1994 doğumlu santrfor Seddar, listenin en genci. Sol açık/sağ açık da oynayabiliyor ve bu yıl özellikle kupada onu sıkça o pozisyonlarda izledik. Aybaba’nın prensinin düzenli oynaması halinde patlama yapacak potansiyeli var gibi.

9-Ömer Ali Şahiner (Konya) Ömer Ali, Konya’yla birlikte ikinci Süper Lig macerasını yaşıyor ve ilkine göre biraz daha fazla dakika alıyor. 3 sene önceye göre kilo almış, kalınlaşmış ama oyunu da bedeniyle beraber olgunlaşmış. Hâlâ çabuk, hâlâ tehditkâr. Eğer biraz daha fazla kaleye yönelirse başarıları ümit milli takımla sınırlı kalmayacak gibi.

8-Cumali Bişi (Rize) 21 yaşındaki genç orta saha oyuncusu, geçen yıl Rize’yi Süper Lig’e taşıyan anahtar adamlardan biriydi. O da diğer bütün U20 Dünya Kupası oyuncularımızla birlikte bu sene düşüşte. Kıvanç, Sylvestre, Kağan, Aykut arasından formayı sıyıramadı ama iyi bir yaz hazırlık dönemi geçirirse onlardan daha yetenekli olduğunu biliyoruz.

7-Musa Nizam (Antalya) Listenin en tecrübelisi o. Ama yaşı henüz 23. Türkiye’nin az sayıdaki solak yetenekli stoperlerinden. Altyapısı santrfor olduğu için sol bek ve ön liberoda da gayet iyi oynuyor. Ve Antalya düşse bile onun hikayesi burada bitmemeli gibi gözüküyor.

6-Engin Bekdemir (Kayseri) Porto’nun Kaka’sı, Kayseri’deki türbülansa direnememiş gözüküyordu ki nihayet son haftalarda çizgide de olsa görev yapmaya başladı. Artık çok az oyuncuda olan dripling özelliği var ve bunun sonuna iyi şutlar eklerse ülkenin daha fazla dikkatini çekebilir gibi.

5-Yener Arıca (Kayseri) Sezonun kaybolanlarından. Oysa onun süratinin ve tahmin edilemezliğinin Paçiença’nın dikkatini çekeceğini zannediyordum. Prosinecki ile yakaladığı uyumu Paçiença ile bulamadı. Hem kenar, hem merkez oynayabilen çok yönlü ve süratli Yener’in daha anlatacak çok şeyi olmalı.

4-Hüseyin Kala (Erciyes) Kasımpaşa’nın, Uche, Djalma, Şahin, Özer gibi hücum silahlarıyla birlikte serbest bıraktıklarından. Yılmaz Vural döneminde takıma katılmış, Fuat Çapa ile kendini göstermişti. Gol de düşünen, top ayağına yakışan bir kenar hücumcusu iken Erciyes’te de sakatlıklar/şanssızlıklar peşini bırakmadı sanki.

3-Eren Albayrak (Rize) Onu biz süratli bir sol açık biliyorduk, bu yıl Ali Adnan’ın yokluğunda onu unutturacak bir sol bek performansı gösterdi. Oyunu geriden okuması ve kurması ile genç yaşında olgun bir bek profili sergiledi. Sol bek sıkıntısı çekilen ülkede yeni bir devşirme bek olarak ün yapabilir Eren.

2-Onur Ayık (Elazığ) Elazığ’ın gizli kahramanlarından... Sakatlıklar, şanssızlıklar onun için fırsata dönüşüp Trabzon maçının 37’nci dakikasında oyuna girdiğinden beri her topla buluşmasında Elazığlılar’a heyecan veriyor. Hem kenarda, hem santrfor arkasında şutör özelliğini de kullanabiliyor.

1- Recep Aydın (Konya) Listenin bir numarası, ligin ikinci yarısında Hleb gibi bir dünya yıldızının Konya’ya gelmesiyle yedek kalmaya başlayan yetenekli on numara, Recep Aydın... 1990 doğumlu Recep, Uğur Tütüneker’li dönemde Konya’da ayakta kalan az sayıdaki oyuncudan biriydi, zaten bu bölüme de 4 gol, 1 asist sığdırmıştı. Recep henüz genç ve düzenli oynaması için hocalarının ona muhakkak orta sahada iki yönlü de şans vermeleri gerek. Çünkü Recep’te o pozisyonu da layıkıyla oynayacak enerji var.