Dünya Kupası biletini daha önce alan ve liderlik için karşılaşan iki ekibin mücadelesine tanık olduk Kanarya Adaları’nda. İki takım da önemli yıldızlarından yoksundu, genç oyuncular çoğunluktaydı. Ancak onların gençlerinin liglerinde daha önemli süreler ve sorumluluklar alışının etkisi sahaya yansıdı.
Topu potaya atmaktan korkmayan, baskı altında karar verebilen gençler vardı sahada. Çünkü onların gençleri Barcelona, Real Madrid, Baskonia gibi devlere gidip kenarda oturmak yerine, Estudiantes, Badalona, Tenerife gibi takımlarda oynayan isimlerdi. Dolayısıyla bizim de artık Euroleague’de oynayan, zirveyi kovalayan 4-5 takımımız dışındaki kulüplerin bu misyonu üstlenmesi, gençlere sorumluluklar vermesi, tabii ki oyuncularımızın da oynamayı seçmesi gerekiyor. İşte o zaman federasyonun sezon başında aldığı yabancı kararı anlam kazanır, saha içi yüzdelerinde gençlerle bile oynasak, yüzde 30’ların üzerine çıkılır!
İspanya karşısında Doğuş’un yokluğunda rakibe baskı görevi Göksenin’e, hücum organizasyonu Berk’e verilmişti. Karşıyaka’da iyi performanslarını izlediğimiz Berk, ilk kez bu takımda böyle bir sorumluluk alınca biraz gerildi. Ufuk Sarıca dış şutlarla etkili olan rakibine karşı takımını bazen 4, bazen 5 kısa yapıp, baskıyla işi çözmeye çalıştı ama hücumda Semih dışında istikrarlı bir üretim olmayınca, kazanmak imkansızdı.
Gelelim bu takımın Çin macerasına. Jenerasyon değişikliğinin bir de FIBA-Euroleague çekişmesine denk gelmesi nedeniyle farklı farklı kadrolarla elemeleri oynamak zorunda kalan ancak yine de alnının akıyla bu sınavdan çıkan 12 Dev Adam için Çin büyük başarıların yaşandığı bir şampiyona olabilir. NBA’deki gururlarımız Cedi, Furkan ve tabii ki Ersan’ın katılımıyla, devşirme statüsündeki Wilbekin’in varlığıyla, Semih, Doğuş ve Melih gibi elemelerde de önemli işler yapan tecrübeliler ve her geçen gün ligde sürelerini artıran genç yıldız adaylarımızla ses getireceğimiz kesin. Dünya Şampiyonaları’nda ilerlemenin, iyi bir kura çekimi durumunda Avrupa Şampiyonaları’ndan daha kolay olduğunu da kabul edelim. Yani bu takıma destek olup, en yukarıları hayal edelim.