Darüşşafaka, Eurocup çeyrek final serisinin ilk maçında Buducnost’u etkili savunmasıyla yıktı. Son çeyreğe 11 farklı önde girse de, altı dakika skor bulamayıp rakibine yakalanan temsilcimiz, Muhammed ve Wilbekin’den gelen iki kritik üçlükle rahatladı, kazanmayı başardı.

Eurocup’ta çok iyi bir sezon geçiren Darüşşafaka, başarısını çeyrek final serisinin ilk maçına da taşıdı, Karadağ temsilcisi Buducnost’u etkili savunmasıyla 57-54 yendi.

Maça, Bell’in üçlükleriyle ancak 5 dakika içinde yaptığı 3 top kaybıyla başlayan Daçka, maçı nasıl kazanacağını Kidd’i 4 numaraya çekerek takımı kısalttıktan sonra bulduğu 9-0’lık seriyle anladı ve bu bölümde farkı 14-7 ile 7 sayıya çıkardı. Top kayıplarını sürdürünce ilk çeyreği 16-13 önde bitirebilen temsilcimiz 2. çeyrekte hücumda sıkıntı yaşadı ama savunmasıyla ayakta kalmayı bildi, devreyi 27-26 önde bitirdi.

Galibiyetin anahtarı

2. yarıya Wilbekin ve Johnson’ın üçlükleriyle girerek farkı çift hanelere çıkardı temsilcimiz. Kısa beşin yine avantaj getirdiği, Johnson’ın 5 numarada oynarken rakip uzunlara çabukluğunu ve yüzü dönük oyundaki becerisini hep hissettirdiği bir bölüm izledik Arena’da ve son çeyreğe 46-35 önde girdi Daçka. Ancak hücumdaki sıkıntı yeniden kendisini gösterdi temsilcimizde. Tam 6 dakika skor, 8 dakika saha içi basket bulamadı Darüşşafaka ve rakibine 11-0’lık seri şansı verdi. Buducnost bu dönüşle umutlanmıştı ama maçın başında galibiyetin anahtarını cebine koyan Blatt, maçı yine Johnson’ın 5 numarada olduğu 5’le bitirip, hücumu açmayı bildi. Önce Muhammed, ardından Wilbekin’den gelen iki üçlük, Buducnost gibi 79 sayı ortalamayla oynayan bir ekibi 54’te tutmanın ödülünü getirdi, Daçka seride 1-0 öne geçti.

2. maç 9 Mart’ta Karadağ’da, serinin uzaması durumunda son maç yine İstanbul’da oynanacak.