Lacivert-beyazlı ekip, 2-0 geride olduğu seride Beşiktaş Sompo Japan’ı son saniyede devirerek final şansını devam ettirdi. Ancak maçta yaşananlar, Efes’in sahadan çekilip geri dönüşü, siyah-beyazlılar’ın sonuca itirazı, karşılaşmanın önüne geçti.

Spor Toto Basketbol Süper Ligi play-off yarı finalinin 3. maçında Anadolu Efes, Beşiktaş Sompo Japan’ı, Brown’ın son saniyede bulduğu basketle 66-65 yendi, kaybetmesi durumunda eleneceği seriyi 2-1’e getirdi.

Basketboluyla, olaylarıyla uzun süre tartışılacak bir gün yaşandı. Tabii ki günün en ilginç anı Anadolu Efes Başkanı Tuncay Özilhan’ın 2. çeyrekte takımı sahadan çekmesiydi. Maçı protokolden izleyen Özilhan, Granger’ın hücum faulüne itiraz eden Coach Perasovic’e de teknik faul çalınınca saha kenarına inip, Efes benchine gitti, herkesin soyunma odasına gitmesini istedi. Efesli oyuncular ve teknik ekip sahadan çekildikten yaklaşık 3 dakika sonra oyun alanına döndü. Hakemlerin, Efes yöneticilerine bir dakika içinde sahaya çıkmazsanız maçı tatil edeceğiz dediği ve bunun üzerine sahaya dönüldüğü öğrenildi. Bu kez Beşiktaş cephesi sahadan çekilmek istedi ancak hakemler, maçı başlatacaklarını belirtince oyuna Efes benchine bir teknik faul daha çalarak devam ettirdi. Beşiktaş yaşananlar nedeniyle sonuca resmi itirazda bulundu. Böyle bir olayın kurallarda karşılığı yok, nasıl bir karar verileceği soru işareti.

İlginç düdükler

Maça gelince... 2-0 geride olan Efes, bu maçı da vermek için çok uğraştı. Tamam, hakemlerin çaldığı ilginç düdükler vardı. Son dakika içinde Granger’a turnikede çalınmayan, Heurtel’in kariyerinin ilk savunmasını yapmışken çalınan faul kararları da şaşırtırıcıydı. Ancak Efes şu görüntüyle anılmamalıydı. Bir de şunun cevabı verilmeli; bundan sonra isteyen takımını sahadan çekip, sadece bir teknik faulle kurtaracak mı?