Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’ndeki 5 maçlık galibiyet serisini geçtiğimiz hafta TOFAŞ deplasmanında sonlandırmak zorunda kalan Anadolu Efes, Erric McCollum’un 41 sayıyla devleştiği maçı, son çeyrekteki etkili performansıyla kazandı, 8. haftayı, 6 galibiyetle kapadı.

Anadolu Efes, Sinan Erdem Spor Salonu’nda konuk ettiği Muratbey Uşak’ı 97-84 yenmeyi başardı, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nin 8. haftasında 6. galibiyetine ulaştı.

Maça boyalı alanı iyi kullanarak başladı Uşak. Carmichael’ın çabukluğunu ikili oyunlarla avantaja çevirdi ve 11-2 ile 9 farkı yakaladı. Simon-McCollum ikilisiyle hücumda temposunu artırarak öne geçen Efes, Şafak’tan gelen iki üçlüğe engel olamayınca, ilk çeyreği 26-20 geride kapadı.

Devre berabere

2. çeyreğin başında farkı 9’a çıkaran konuk takım karşısında 15. dakikayı 38-31 geride geçen Efes’te, McCollum’un skorer oyununa Birkan’dan gelen katkı ve iki uzun Stimac ile Dunston’ın rakibin boyalı alan üstünlüğünü sonlandırması maçı yeniden ortaya getirdi, devre 46-46 bitti.

Efes soyunma odasından iyi savunma ile döndü, rakibine 6 dakikada sadece 3 sayı şansı tanıyarak skoru 58-49’a taşıdı. Ancak önce Mutlu, ardından da Şafak’ın iki üçlüğü konuk takımı bir kez daha ayağa kaldırdı, 3. çeyrek 65-64 Efes üstünlüğüyle tamamladı.

Son çeyrekte Dunston-Stimac ikilisiyle ribauntları toplayan ve hücumda da McCollum’un durdurulamaz performansıyla öne fırlayan Efes, art arda toplar çalan Birkan’ın hem savunma, hem de hücum katkısıyla arayı daha da açtı, farkı 17 sayıya kadar çıkardıktan sonra genç oyuncularını sahaya sürdüğü maçı kazandı.

Markota krizi

8. hafta sonunda tek galibiyette kalan Muratbey Uşak’ta Damir Markota krizi yaşandı. İlk yarıda kenara geldiği pozisyonda Coach Ozan Bulkaz ile sert bir tartışma yaşayan tecrübeli oyuncu, devre arasının ardından takımıyla birlikte sahaya çıktı. Ancak Bulkaz, oyuncusunu soyunma odasına geri yolladı ve benchte oturmasına izin vermedi.