A Milli Basketbol Takımımız, B Grubu’nu 3. bitirerek çıktığı eleme maçında Fransa’ya da direnemedi, Dünya Kupası macerasını çeyrek finali göremeden bitirdi. İlk dakikalarda Gruda’yı durduramayan millilerin son bölümdeki direncini de hakemler kırdı, kızlarımız Tenerife Adası’ndan üzgün ayrıldı.

İspanya’nın Tenerife Adası’nda düzenlenen Kadınlar Dünya Kupası’nda ilk turu 3. bitiren ve çeyrek finale yükselme maçında Türkiye, Fransa’ya 78-61 yenilerek elendi.

Bu turnuvadaki kırılganlığımız Fransa karşısına da taşınmıştı. Gruda, ilk 6 dakikada hiç kaçırmadan, takımının tüm sayılarını (10) attı. İşin kötüsü, 10 dakika içindeki 5 hücum ribauntu sayı olarak cezalandırılıyor, kaybedilen toplar da canımızı çok yakıyordu. Bir tek Hollingsworth ile direnmeye çalışan ekibimiz, o kenardayken 19 sayı geriye düştü. Neyse 8’de 0 attıktan sonra Tilbe üç sayı çizgisinin gerisinden biraz kıpırdanmamızı sağladı, ön alanda baskı sonrasındaki adam değişmeli savunma, Fransızlar’ı bocalattı, devre 38-27 bitse de umut ışığı yandı.

O ışıkla artan enerji, 45-42’de farkın 3’e inmesini de sağladı. Ancak Gruda’nın sahne alışıyla gelen 11-0’lık seriyle rakip yine çift haneli farklarla öne fırladı.

Son çeyrek başında bir kez daha direnç koydu millilerimiz ama çok basit hatalarla rakibi yakalama fırsatını kaçırdı. Bomboş şutların, turnikelerin kaçması, rakibe elden verilen topların telafisi bu seviyede olmuyor. Yine de son ana kadar sürecek bir direnç gözüküyordu sahada, onu da hakemler engelledi. Önce Cansu’nun üçlüğündeki bariz faulü görmeyip, itiraz için Ekrem Memnun’u iki teknik faulle sahadan attı! Sonrasında da Epoupa’nın 5-6 adımını görmeyen hakemler, Aziz Akkaya’ya da tekniği çalarak maçı noktaladı.

Rakipten 19 fazla top kaybettiğimiz bir maçı kazanmamız zaten çok zordu, geçiş jenerasyonunun sıkıntılı geçeceği ortadaydı ama her uluslararası organizasyonda yaşadığımız hakem facialarına da önlem alınmalı!