Sezona isim sponsorunu kaybederek başladı. Yarı finalde Bayern Münih karşısında 23 sayı geriye düştüğünde yılmadı, adını finale yazdırdı. Rusya’daki ilk maçta bitime 11 saniye kala 5 farklı gerideydi, yine kazandı. Ve dün... Lokomotiv Kuban’ı bir kez daha deviren Daçka rüya gibi sezonu Eurocup şampiyonu olarak tamamladı

Bir yıl önce Euroleague’deydi, Final Four’a tecrübesi yetmedi ama çeyrek finalde Real Madrid karşısında çok iyi mücadele etmişti. Yaz döneminde isim sponsoru ayrılmıştı, yıldızlarını elinde tutamadı ama David Blatt, Wilbekin’in etrafında kafasındaki planlara uygun bir takım oluşturmayı başarmıştı.
O takım öyle bir kenetlenmişti ki, aslında bu zaferi getiren de o takımdaşlıktı. Düşünün takımın en tecrübeli ismi, kaptanı Furkan Aldemir, kupayı kaldırırken, o tarihi fotoğrafı verirken yalnız olmayı bile istemedi. Yanına bu camianın çocuğu Doğuş Özdemiroğlu ile MVP Wilbekin’ı aldı. İşte bu davranış, bu takımın çok farklı geriye düşse de nasıl ayakta kaldığını, tüm sıkıntıları nasıl aştığını gösteren detaydı.
Tüm sezonu yenilmeden geçen Lokomotiv Kuban’ı art arda iki kez devirmek gerçekten çok zordu ama Daçka bunu başardı. Özellikle dün o baskı altında oynamak her iki takım için de çok zordu, oyuncuların tamamı o stresi yaşadı ama sahada Wilbekin gibi bir süper yıldız vardı. Rakip ne zaman yaklaşmaya çalışsa, o anda sahne aldı, 28 sayısını hep kritik dakikalarda attı. Ama son çeyrekte 10 farkı temsilcimize 7 dakika sayı attırmayarak 3 sayıya kadar çekmeyi başaran Kuban umutlanmışken, 9 metreden kalkıp üçlüğü yolladı ki, işte o an herkes bu takımın AVRUPA ŞAMPİYONU olduğuna inandı.
Dile kolay, Darüşşafaka, Galatasaray’ın ardından Eurocup’ı alan 2. Türk takımı olurken, gelecek sezon yeniden Euroleague’de oynama hakkını bileğinin hakkıyla kazandı. Coach David Blatt de, MVP Wilbekin de, sadece 29 saniye sahada kalmış olsa da, devrenin son saniyesinde coşkuyu artıran üçlüğü yollayan Kartal da, savunmada yine mükemmel işler yapan kaptan Furkan da, 47 saniye süre alıp enerjinin kralını sahaya yansıtan Daçka’nın evladı Doğuş da, savunmasını kritik asistlerle süsleyen Okben de, Muhammed de, Cummings de, Johnson da, Eric de, kadrodaki diğer cengaverler de... Görevinizi başarıyla yerine getirdiniz, şimdi sıra dün müthiş bir coşku yaşayan basketbolseverlerde... Bu desteğin devamı dileğiyle.. Helal olsun size.