Rusya karşısında ilk yarıyı farklı önde bitirse de Shved’i durdurmakta zorlanan ve maçı bir türlü kopartamayan Sırplar, 4 ay önce aynı salonda Fenerbahçe ile Euroleague şampiyonluğu yaşayan Bogdan Bogdanovic’in müthiş oyunuyla kazandı, adını finale yazdırmayı başardı.

Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın 2. yarı finalinde Rusya’yı 87-79 yenmeyi başaran Sırbistan pazar günü oynanacak finale yükselen takım oldu.

İlk dakikalarda Sheved’i iyi savunan Sırbistan, hücumda da Bogdanovic-Lucic ikilisiyle etkili oldu, 6 farklı öne geçti, ilk çeyreği 25-20 önde bitirdi.

2. periyota fırtına gibi başladı Sırbistan. Boyalı alanda Marjanovic’e bir türlü önlem alamayan Rusya karşısında arayı giderek açan ve Bogdanovic’in de katkısıyla 28-26’den sonra 14-0 seri yakalayan Sırbistan, devreyi de 48-34 galip kapadı.

Rusya Coachu Bazarevich, oyunu biraz düzen dışına çıkarmak için takımını kısaltıp savunmada sürekli adam değişmelere başladı ve bu düzenden de istediğini aldı. Shved ve Fridzon’un üçlüklerine, Khvostov ile Vorontsevich’ten de katkı gelince 11-0 seri bulan bu kez Ruslar oldu, fark 5 sayıya düştü. Ancak Milosavljevic’in kritik üçlüğüyle rahatlayan Sırplar, son çeyreğe de 66-57 galip girdi.

4. guard sahnede

Ancak Shved’in pes etmeye niyeti yoktu. Maçı 33 sayıyla bitiren yıldız guard, 36. dakikada 75-73 ile farkı 2’ye indirdi. Ancak ilk 2 guardı Teodosic ve Nedovic’in gelmediği şampiyonada Jovic’in de sakatlanmasıyla 4. guardları Micic’e kalan Sırbistan, yine de krizden çıkmayı bildi. Micic’in kritik üçlüğünün ardından Bogdanovic’in sazı eline alışı ve aynı salonda 4 ay içinde 2. Avrupa Şampiyonluğu’nu yaşamak istiyorum dercesine yaptıkları, Sırplar’ı finale taşıdı.