Galatasaray Odeabank, Eurocup şampiyonu unvanıyla döndüğü Euroleague’de sezona ağır bir yenilgiyle başladı. Abdi İpekçi’de son şampiyon CSKA Moskova’yı konuk eden temsilcimiz potasında 109 sayı gördüğü maçtan 25 farkla mağlup ayrıldı.

Galatasaray Odeabank, Turkish Airlines Euroleague’deki ilk maçında geçen yılın şampiyonu CSKA Moskova’yı ağırladı, savunmada çok kötü bir performans sergilediği mücadeleden 109-84 yenik ayrıldı. CSKA Moskova, maça geçen yılın şampiyonluk maçına çıktığı 5’ten 4 oyuncu ile başlıyor, Eurocup şampiyonu Galatasaray’da ise final 5’inden sadece 1 oyuncu var. Aradaki fark işte buydu aslında. Bir takım her şeyi nasıl yapacağını adeta ezberlemişken Galatasaray’da özellikle savunmada kimse ne yapacağını bilmiyordu. Bir maç içinde boş turnike atma rekorunu kırmış olabilir Ruslar, topu alan potaya kadar gitti, idmanlarda bile bu kadar rahat olamazlar! Zaten o turnikeler sayesinde ilk çeyreği 27-18, devreyi 57-45 önde kapadılar.

Sinan değişikliği

Ne Smith, ne de devre sonu iki teknik faulle oyun dışı kalan Dentmon guard gibi oynamayınca, ikinci yarıda o görevi Sinan’a verdi Ataman. İlk yarıda takımını atarak oyunda tutmayı başaran Sinan, bu görevin de altından kalktı. O sahadayken, Tyus’a da top geçti, o da pivot gibi oynadı. Zaten o anda da 16’ya kadar çıkan fark, 5’e indi. Ancak hem atan, hem oyun kuran, hem Teodosic’i savunan Sinan’ı son çeyreğe nefeslendirerek sokma düşüncesi Galatasaray’a pahalıya patladı. 4 dakika kenarda kaldı milli oyuncu, 2 dakika da Tyus çıktı, 3. çeyrek sonunda farkı yeniden çift hanelere (81-71) çıkaran CSKA skoru 90-71 yaptı! CSKA gibi bir takıma, hele de ‘Bay son çeyrek’ De Colo ile Teodosic’in coştukları ortamda bir dönüş daha çok zordu, zaten olmadı, temsilcimiz ilk maçından 109-84 yenik ayrıldı.

Galatasaray’ın, Euroleague’de başarılı olabilmesi için önce takım olması şart. Oyun kurucular Dentmon ile Smith önce atmayı düşündükçe bu hiç kolay olmayacak. Bir de Pleiss’in bir an önce takıma alışması, sistemi anlaması gerekiyor.