Maccabi Tel Aviv karşısında 3. çeyrekte çift hanelerle geriye düşse de alışıldık dönüşlerinden birisini gerçekleştiren Fenerbahçe Beko, Kostas Sloukas’la mucize galibiyete imza attı, ‘normal sezonda tüm iç saha maçlarını kazanan tek takım’ olarak adını tarihe yazdırdı.

Euroleague’de normal sezonun son maçında İsrail ekibi Maccabi Tel Aviv’i konuk eden Fenerbahçe Beko, Vesely ve Lauvergne’den yoksun çıktığı maçı 78-75 kazandı, 30. maçında 25. galibiyetine imza atarken, sahasında 15’te 15 yaptı.
Fenerbahçe’nin liderliği daha önce garantilemiş olması, konuk takımın bir gün önce oynanan maçlar sonunda çeyrek final iddiasının kalmaması, aslında oyunun büyük bölümünün rolantide oynanmasını sağladı.
Ancak ne zaman ki Maccabi Tel Aviv sertliği biraz abarttı, o zaman temsilcimiz de, ‘Nasıl isterseniz öyle oynayalım, ama burada kazanamazsınız’ mesajını sahaya koymayı başardı.

Obra’dan bir ilk
Obradovic’in iki 5 numarası yokken takımı 5 kısayla sahaya sürdüğünü çok görmüştük ama ilk kez bu düzeni 2. çeyrekte sahada Kaliniç yokken kullandı. Genç oyuncu Biberovic ile Datome’ye bu süreçte kritik rol düşerken, konuk takımın sürekli topu Black üzerinden oynaması ve hücum ribauntları, oyunda kalmalarını sağladı, ilk yarı 41-41 tamamlandı.
Boyalı alandaki üstünlüğünü artırarak farkı çift hanelere çıkaran ve son periyota 59-51 galip giren Maccabi karşısında beklenen kıvılcımı Sloukas çaktı. Melih’in 5 sayısıyla 68-63 öne geçse de yeniden geriye düşen temsilcimizde Yunan yıldız, art arda potaya giderek skor buldu, takımını ayakta tuttu. Son hücumda noktayı yine kendisi koydu, Sloukas’ın süre biterken bulduğu üçlük, hem yenilmezliği devam ettirdi, hem de çeyrek finaller öncesinde takımına moral oldu.