Beşiktaş Sompo Japan, sakat olan Benzing ve Rich’le birlikte maçın ilk yarısında diskalifiye olan Can Maxim’den yoksun oynadı. Kartal buna rağmen 12 sayı geriye düştüğü mücadelede Buva-Gibson ikilisiyle galip gelmeyi başardı.

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde 19. maçına çıkan Beşiktaş Sompo Japan, Afyon Belediyespor’u deplasmanda 82-79 yenmeyi başardı, art arda 3, toplamda 11. galibiyetini kazandı.
İki hafta önce Benzing’in sakatlığı ile sarsılan Beşiktaş’a bir kötü haber de formda skoreri Rich’ten geldi, ABD’linin de 1 ay kadar takımda yer alamayacağı belirtildi. Bu ortamda Beşiktaş için Can Maxim Mutaf özellikle dış şutlarda takımı için daha önemli hale gelmişti ama 17. dakikada biraz ucuz çalınan bir sportmenlik dışı faul ile 2. hatasını yapıp diskalifiye olunca, takımındaki kriz daha da derinleşti. Zaten maçın başından itibaren sürekli rakibe hücum ribauntu veren, top kayıpları çok fazla olan Beşiktaş, daha ilk yarıda 12 sayı geriye düştü. Ligin son sırasında yer alan ve her maçını final gibi oynamak durumunda olan Afyon, Altan ve Culpapper ile etkili olup, devreyi de 45-35 galip tamamladı.
İlk yarıda Beşiktaş adına kötü isimlerden birisiydi Buva, zaten 3. dakikada kenara alınmış, uzun süre benchte oturmuştu. Ancak 2. yarıda sazı eline aldı. Erkan’ın da katkısıyla boyalı alanı domine eden Buva, bu çeyrekte attığı 15 sayıyla takımının son 10 dakikaya 62-61 galip girmesini sağladı.
Son çeyrekte öyle çok hata yapıldı ki iki takım tarafından da, maç bir türlü kopmadı. Culpapper takımı adına en etkili isim olsa da, yanlış tercihleri ve top kayıpları bu bölümde arttı, Beşiktaş’ta Kenan geri dönüşte önemli rol oynadı ama son dakikalarda hem top kaybedip hem de faulleri kaçırdı. Ama konuk takım adına skorerlerin yokluğunda sorumluluk alan Gibson, o hatalar zincirini sonlandırdı, takımını kritik bir galibiyete taşıdı.