Fenerbahçe karşısında 2. çeyreğin ortalarında kontrolü ele geçirdikten sonra, hem savunma, hem de hücumdaki bariz üstünlüğüyle arayı sürekli açan Yakın Doğu Üniversitesi, tarihinin ilk Cumhurbaşkanlığı Kupası sevincini Gaziantep’te yaşadı.

Basketbolda, Gaziantep’in ev sahipliğinde oynanan finalde, Fenerbahçe’yi 75-59 yenmeyi başaran Yakın Doğu Üniversitesi, 25. Kadınlar Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazandı.

Geçtiğimiz sezon müthiş bir performans sergileyerek hem Türkiye Kupası, hem Türkiye Ligi, hem de Eurocup şampiyonluklarını kazanan Yakın Doğu Üniversitesi, maça hücumda durgun başlasa da, ilk çeyreği 13-12 galip bitirdi.

Fenerbahçe, Pelin ve Ayşe ile skor üreterek girdiği 2. çeyreğin ortasında 24-17 ile 7 farkı yakaladı. Ancak hücumda bir anda ritmini artıran ve rakibini top kayıplarına zorladıktan sonra kolay basketler bulan Yakın Doğu Üniversitesi, 18. dakikada skoru lehine çevirdi, soyunma odasına 39-31 önde gitti.

Savunması ile rakibinin tempo bulmasını önleyen Yakın Doğu Üniversitesi, McBride ile 28. dakikada farkı 18’e (52-34) çıkardı ve son çeyreğe de 59-41 galip girmeyi başardı.

4. çeyreğe de 6-0’lık seri ile girerek, rakibinin direncini tamamen kırmayı başaran Yakın Doğu, son dakikalarını çok rahat oynadığı mücadeleden farklı galip ayrıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi, bu sonuçla tarihinde ilk kez Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanırken, geçtiğimiz sezon elde ettiği müthiş başarıyı devam ettirdi.