Karadağ karşısında son 5 dakikaya 11 sayı geride giren A Milli Basketbol Takımımız, Cedi’nin çaldığı topu smaçla tamamladığı pozisyonla uyandı, kalan sürede müthiş bir baskı yaparak bulduğu 26-9’luk seriyle kazandı

Dünya Kupası’nda sıralama maçlarına çıkan ve O Grubu’ndaki ilk müsabakasında Karadağ ile karşılaşan A Milli Basketbol Takımı, son 5 dakikadaki performansıyla 79-74 kazandı, Olimpiyat Elemeleri’ne biraz daha yaklaştı.
Kritik maça sakatlığı nedeniyle Ersan’dan yoksun çıkan, Semih’in erken faul problemi, Sertaç’ın da sakatlanmasıyla boyalı alandaki sıkıntısı artan milliler, daha ilk yarıda Vucevic-Dubljevic ikilisinden toplam 24 sayı yedi, devreyi 37-32 geride bitirdi.
2. yarının başında Metecan ile farkı 2 sayıya indirsek de kupa genelinde yaşadığımız ani düşüşlerden birini daha sergiledi millilerimiz, Karadağ son çeyreğe 58-49 galip girdi.
35. dakikada 11 sayı geriye düştükten sonra Cedi’nin çaldığı top sonrası yaptığı smaç ile bir anda canlandı milliler. Melih ve Furkan’ın da skora katkısıyla gelen 16-3’lük seri ay-yıldızlı ekibimizi öne geçirdi. Semih’in 5 faulle, Furkan’ın sakatlanarak çıkmasına rağmen, 5 kısalı sistemle baskısını sürdüren ve rakibi hatalara zorlayan Türkiye, ABD maçının aksine bu kez son dakika içinde gittiği serbest atış çizgisinde Cedi, Melih ve Wilbekin ile 8’de 8 yaptı, maçı da 79-74 kazandı.
Bu sonucun ardından Olimpiyat Elemeleri olasılığı artan Türkiye’nin durumu bugün oynanacak 2. tur maçlarının ardından biraz daha netlik kazanacak.