Bayern Münih’i olağanüstü bir dönüşle devirerek kazandığı maçın ardından 2-0’lık seriyle geçerek adını finale yazdıran temsilcimiz, Kuban deplasmanında bir mucizeye daha imza attı, 11 saniyede 5 farkı eriterek uzattığı maçı kazanıp, şampiyonluğa çok yaklaştı

Eurocup’ta final serisinin ilk maçında Lokomotiv Kuban’a konuk olan Darüşşafaka, Rus rakibine sezonun ilk yenilgisini uzatma sonunda 81-78 ile tattırdı, 2 galibiyete ulaşacak takımın şampiyon olacağı seride öne geçerek büyük avantaj yakaladı.
Maça Okben’in 5 sayısıyla başladıktan sonra Wilbekin ile 14-8’de farkı 6 sayıya çıkaran Daçka, rakibine çok fazla hücum ribauntu şansı tanıyınca üstünlüğünü koruyamadı. İlk yarıda Daçka’dan 9 ribaunt fazla alan Kuban, soyunma odasına 35-31 önde girmeyi başardı.
2. yarının başında 40-33 geriye düştükten sonra 9-0 ile öne geçmeyi başaran, boyalı alanı daha iyi savunup, ribauntlanda etkisini artıran Daçka, pota altı savunmasına odaklanmışken, Babb ve Kulagin’den üçlükler yedi, son çeyreğe 52-49 geride girdi.

Wilbekin farkı
Kulagin-Collins ikilisine, Wilbekin ve Cummings ile direnen Darüşşafaka, yine ribaunt sıkıntısı yaşayınca, ev sahibi son 2 dakikaya 7 farklı önde girdi. Ancak Bayern maçında 23 sayıdan dönüp son saniye üçlüğüyle kazanan Daçka, yine pes etmedi. 22 saniye kala Kulagin hücum ribauntu sonu farkı 5’e yükseltirken, 11 saniye kala Ross turnikeye gitti. Kuban topu oyuna sokarken, büyük bir hata yaptı, Cummings’in çaldığı topu, Wilbekin 6 saniye kala 3 sayıyla sonlandırdı ve normal süre 72-72 tamamlandı.
Top çalma lideri Cummings, uzatmaya 2 top çalma, 4 sayı ve 1 asist ile başladı, Daçka 5 farkı yakaladı. Konuk takım Babb ile 8 saniye kala farkı 1’e indirip umutlansa da, Eurocup MVP’si Wilbekin çizgide hata yapmadı, Daçka yeni bir destan yazdı.