Dünya Kupası elemelerinde ilk turu lider bitiren Ay-Yıldızlı ekibimiz, 2. tura da galibiyetle başladı. Ankara Spor Salonu’nda Karadağ’ı ağırlayan milliler, 3. çeyrekte zorlansa da kazanmayı bildi, I Grubu’nda galibiyet sayısını 5’e yükseltti

A Milli Basketbol Takımımız, Dünya Kupası elemeleri 2. tur I Grubu’ndaki ilk maçında Karadağ’ı 79-69 yenmeyi başardı. Maça hücumda iyi başladı millilerimiz ama sakat sakat oynayacağı açıklanan Dubljevic’i bir türlü savunamadı. Coach Ufuk Sarıca bu oyuncuyu yıpratmayı hedefleyerek Ege’yi 5 başlattı ama ilk çeyrekte 14 sayı atmasına engel olamadı. Neyse ki ekibimizde Ersan, neden bu takım için çok önemli olduğunu ispatlarcasına oynadı, kenardan gelen Semih ile çok iyi anlaşarak ilk çeyrek sonunda farkı 25-14’e çıkarttı.
Bu ikili boyalı alanda önemli bir kozdu ve onların maç sonunda sahada olması gerekliydi. İkisi de daha ilk yarıda 3 faule ulaşınca, Coach Sarıca 4 numara pozisyonunda Cedi’yi, 5 numarada da Sertaç-Ege ikilisini kullanarak onları kader çeyreğine saklamayı başardı. Doğuş’un savunma katkısı, Wilbekin’in skor sıkıntısı yaşasa da asistleriyle sahne alması, farkın 13 sayıya kadar çıktığı maçta kriz yaşasak da ayakta kalmamızı sağladı.
Ancak dedik ya önemli olan son çeyreğe en iyi kadroyla girebilmekti, ekibimiz de bunu yapıp, Ersan-Semih ikilisinden gelen sayılarla son çeyrek başında rakibin direncini kırmayı bildi. Savunma yapabildiği her an hücumda da coştu takımımız, rakibe yaptırılan 18 top kaybı da bu anlamda çok önemliydi. Geçiş hücumlarını her maç biraz daha iyi oynamaya başlayan ekibimiz, boyalı alan savunmasında adam değişmelerdeki aksamayı ve rakibe verilen hücum ribauntlarını azaltırsa, önümüzde kimsenin duramayacağını ispatladı.