Vodafone Arena'da hasret bitiyor!

Vodafone Arena bu akşam kapılarını açıyor! Maça saatler Kala taraftarlar stadın etrafını doldurmaya başladı. Vodafone Arena nefes kesen bir maç ile sahne alıyor! Beşiktaş evinde yeni yuvasında Bursapor'u konuk ediyor. Vodafone Arena hakkında tüm merak edilenler haberimizde...

Vodafone Arena'da hasret bitiyor!

Kartal, yeni stadı Vodafone Arena’da oynayacağı Bursaspor maçıyla tam 1066 gün sonra Dolmabahçe’ye dönecek. 11 Mayıs 2013’te oynanan ve 3-0 kazanılan Gençlerbirliği karşılaşmasıyla BJK İnönü Stadı’na veda eden siyah-beyazlılar, Bursaspor müsabakasıyla yeniden taraftarının huzuruna çıkacak.

41 bin 903 kapasiteli Vodafone Arena’nın tamamen dolacağı karşılaşma kulüp tarihine geçecek.

Beşiktaş’ın yeni stadı Vodafone Arena’nın mimarı Bünyamin Derman, Vodafone Arena’da takılmayan son membran bölümü ve düşüncelerini açıkladı.

İşte Derman’ın Haber1903’e yaptığı açıklamalar:

-O BÖLÜM, SERVİS AMAÇLI KULLANILIYOR-

Takılmayan son membran bölümünün servis amaçlı kullanıldığını dile getiren Bünyamin Derman; “Çatıda temizlik ve teknolojik açıdan çalışmalar yapılıyor. Bu nedenle açık olan bölüm, servis amaçlı kullanılıyor. Ondan sonra takılacak. Herhangi bir sorun yok. Bugün olmazsa başka bir gün takılır. Yağmur yağmadığı sürece sorun yok. Bir eve girdiğinizde bile ufak tefek eksiklikler olabiliyor. Bugün Allah’ın izniyle maç oynanacak.”

-BU STAT ÖLÜYÜ DİRİLTİR-

Vodafone Arena’da çıkış olmayacağını belirten Derman; “Buradan çıkış yok. Statların özellikle sporcular ve hakemler üzerindeki etkileri açısından bu stat inanılmaz bir atmosfer sağlayacak. Beşiktaş taraftarı, buna layık. Bu kadar coşkulu taraftar olduğu için takımlar buradan çıkamaz. Bu stat ölüyü de diriltir. Gönlümüz, şampiyonluk. Bugünkü maç kritik. Taraftarlar bunu pozitife çevirecek. İnşallah kazasız bu maçı atlatırsak Beşiktaş’ın önü açık” diyerek sözlerini tamamladı.

Maçlar eksi 3,5 metrede oynanacak
Beşiktaş, yeni stadı Vodafone Arena'da rakipleriyle deniz seviyesinin altında mücadele edecek.
Dolmabahçe'deki statta saha zemini deniz seviyesinin altında bulunurken, siyah-beyazlı ekip karşılaşmalarını eksi 3,5 metrede yapacak.
Vodafone Arena'daki bir diğer dikkati çeken ayrıntı ise zemin için kullanılan hibrit çim oldu.
Türkiye'de ilk kez Ümraniye'deki BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde uygulanan hibrit çimi yapan firma, Vodafone Arena'nın zemini için son teknolojiyi kullandı.
Yeni stadın zemininde sorun yaşamak istemeyen Beşiktaş Kulübü, çimlerin zarar görmemesi için alttan ısıtma ve soğutma sisteminin yanı sıra özellikleriyle ön plana çıkan drenaj sistemini de hayata geçirdi.
Siyah-beyazlı kulübün zemin için kasasından çıkan rakam 12 milyon liranın üzerinde oldu.
Tribünler C90 görüş açısına sahip
Vodafone Arena'da tribünlerin görüş açısına dikkat edildi.
Tamamı kapalı ve iki katlı tribünlerden oluşan statta maçı izleyen herhangi bir futbolsever, görüş açısı kapanmadan sahanın tümüne hakim olabilecek.
Açılır kapanır koltukların bulunduğu tribünlerde birinci katın eğiminin yüzde 26, ikinci katın ise yüzde 38 olduğu kaydedildi.
Dolmabahçe'deki statta tribünler ile saha zemini arasındaki mesafenin yakınlığı da göze çarpıyor.
Saha zemini ile kale arkasındaki tribünler arasındaki mesafenin 7,95 metre olduğu, taç çizgisinin ise tribünlere 6,15 metre uzaklıkta yer aldığı bildirildi.
Vodafone Arenada hasret bitiyor

Vodafone Arena'ya özel ses sistemi
Vodafone Arena'nın ses sistemine önem verildi.
Stadın ses sistemi için İtalyan bir firmayla çalışılırken, seslerin kale arkasındaki tek bir skorboardun yanında bulunan hoparlörlerden çıkacağı ve sesin 184 metre desibel kaybına uğramadan yayın yapacağı belirtildi.
Ses sisteminin gelecek 10 yılın teknolojisine sahip olduğu ifade edildi.
Statta iki kale arkasında bulunan skorboardlar da en yüksek görüntü kalitesinde hizmet verecek.
Güvenlik en üst düzeyde
Beşiktaş Kulübü, Vodafone Arena'da güvenliği en üst düzeyde tuttu.
Dolmabahçe'deki stadın güvenliği için siyah-beyazlı kulübün 20 milyon lira civarında harcama yaptığı, statta çeşitli açıları gören 787 kamera bulunduğu bildirildi.
Statta, Türkiye'de ilk ve tek, Avrupa'da da sadece birkaç büyük statta uygulanan yüz tanıma sisteminin mevcut olduğu kaydedildi.
Vodafone Arena'nın güvenlik odasında 14 kişinin görev yapacağı, bu kişilerin emniyet güçleri ve Türkiye Futbol Federasyonu ile koordineli bir biçimde çalışacakları vurgulandı.
Ayrıca, kuralları ihlal eden taraftarların yüz tanıma sistemiyle tespit edilip, cep telefonlarına gönderilecek mesajla uyarılacakları ifade edildi.
Kapasitesi 41 bin 903
Vodafone Arena'nın kapasitesi, 41 bin 903 kişi olarak belirlendi.
Dolmabahçe'deki statta 147 loca yer alırken, bu localar bin 847 kişi kapasiteli. Statta locaların yanı sıra 2 bin 150 de VIP koltuk bulunuyor.
Locaların arka bölümündeki kafeterya, VIP ve yemek alanları da maçların yanı sıra diğer zamanlarda faal olarak kullanılabilecek.
Loca ve VIP koltuk satışından büyük gelir elde edecek Beşiktaş, loca, kafeterya, VIP ve yemek alanlarının işletmesinden de kira alacak.
Bu arada Vodafone Arena'nın açılışıyla, Beşiktaş Kulübünün merkezi Dolmabahçe'deki stat olacak. Akaretler'den idare edilen siyah-beyazlı kulüp, tüm birimleriyle yeni statta inşa edilen kulüp binasına taşınacak.

Nostaljik güzergah

Beşiktaş futbol takımı bugün Bursaspor maçı için Vodafone Arena’ya özel bir güzergah üzerinden ulaşacak. BJK Nevzat Demir Tesisleri’nden saat 17.00 gibi ayrılacak olan siyah-beyazlı kafileyi taşıyan otobüs, Barboros Yokuşu’ndan aşağı inecek, Beşiktaş Köyiçi’nden geçerek Vodafone Arena’ya ayak basacak.

Vodafone Arena'da Hasret Sona eriyor

Siyah-beyazlı kulübün, Haziran 2013'te yıkılan BJK İnönü Stadı'nın yerine inşa ettiği ve 3 yıla yakın bir sürede yapımı tamamlanan Vodafone Arena'nın yarın protokol açılışı yapılacak. Statta ilk maç ise 11 Nisan Pazartesi günü Bursaspor ile oynanacak.

Siyah-beyazlı kulübün yapımı için 350 milyon liranın üzerinde harcama yaptığı Vodafone Arena, sahip olduğu birçok özellikle dünyanın en modern statlarından biri olarak gösteriliyor.

Türkiye'nin ilk akıllı stadı Vodafone Arena'ya isim sponsoru olan İngiliz firması, Dolmabahçe'deki stadın teknolojik altyapısı için 10 milyon doları aşan bir yatırımda bulundu.

Dijital ekran çözümleri ile geniş kapsamlı mobil ve internet ağıyla donatılan statta, interaktif ekranlar da yer alacak. Futbol maçlarının dışında stat, aynı zamanda eğlence merkezi olacak.

Vodafone Arena, konser arenası, yaşam alanı ve moda merkezi olarak da hizmet verecek.

Vodafone Arenada hasret bitiyor

Beşiktaş Müzesi ve siyah-beyazlıların resmi ürünlerini satan Kartal Yuvası mağazası da statta yer alacak.

Müzenin interaktif bir özelliğe sahip olacağı, ayrıca bütün baskılı eserlerin dijital ortama aktarılacağı, ayrıca stattaki Kartal Yuvası'nın da siyah-beyazlıların ürünlerini satan Türkiye'deki en büyük mağaza olacağı öğrenildi.

Görkemli açılış

Beşiktaş, Vodafone Arena’nın yapımı sırasında 2.5 yılı aşkın süreyle iç saha maçlarını 6 farklı statta oynadı. Siyah-beyazlı takıma bu dönemde Atatürk Olimpiyat, Recep Tayyip Erdoğan, Başakşehir Fatih Terim, Osmanlı, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Yusuf Ziya Öniş ev sahipliği yaptı. Kartal iç saha maçları için en çok Atatürk Olimpiyat Stadı’nı tercih etti. Burada 39 karşılaşmaya çıkan Kartal, Başakşehir Fatih Terim Stadı’nda ise 13 kez oynadı. Siyah-beyazlılar, Osmanlı Stadı’nda 8, Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı’nda 4, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Yusuf Ziya Öniş statlarında birer iç saha maçı yaptı.

Callum Chambers ve Matthew Macey'den Ragbi Dünya Kupası kapışması!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber