Yeni Fırtına!

Ahmet Ağaoğlu'nun başkanlıktaki 8 aylık dönemi her anlamda Trabzonspor'a farklı bir süreç yaşattı.

Yeni Fırtına!

CELAL UMUT EREN

Bordo-mavili kulübün Nisan-Aralık dönemi arasında hem ekonomik hem sportif hem de yönetimsel anlamda devrim niteliğinde kararlar alındı. Daha önce hiçbir yönetimin atmadığı imzalar atıldı, sıkıntılara çözüm arandı ve yepyeni bir dönem başladı.

Trabzonspor’da Ahmet Ağaoğlu dönemi her anlamıyla farklı bir dönemin kapılarını açtı. Bordo-mavili kulüpte, Haziran-Aralık ayları arasında 6 aylık dönemde iki farklı seçim yapıp, başkanlığı bırakmayan Ağaoğlu, kararları ve uygulamalarıyla adından söz ettirdi.
Ahmet Ağaoğlu ve ekibi, hem ekonomik hem sportif hem de yönetimsel açıdan devrim niteliğinde kararlar aldı. Daha önce hiçbir yönetim döneminde yapılmayan hamleler, alınmayan kararlar ve atılmayan imzalar gündeme geldi. İlk olarak ekonomik sıkıntıda olan Trabzonspor’u ayağa kaldırmayı amaç edinen Ahmet Ağaoğlu yönetimi geçmiş borçları, mevcut harcamaları ve transfer gelir-giderlerini bir programa oturttu. 5-6 seneye yayılan programda kademeli olarak borçların azaltılması hedeflendi. Bordo-mavililer hem kaynak yaratma hem de dikkatli davranma yolunda önemli adımlar attı. Kulüpte başta futbol takımı olmak üzere tüm çalışanların maaşlarının aksamaması, geçmiş borçların tamamlanması ve gelecekte daha rahat davranılması yönünde hamleler oldu.
Ekonomik hamleler, sportif çalışmalara yansıdı. Bordo-mavili takımda teknik direktör Ünal Karaman ile makul bir sözleşme yapıldı. Transferde de belli bir proje yolunda gidilip, 9.9 milyon euro satıştan kazanılıp, kulüp kasasından sadece 2 milyon euro çıktı.
Yönetimsel açıdan da tüzüğe sokulan borçlanma yetkisi, borçlandırmama kuralı ve bütçe planlamasıyla kulübün yükünü hafifletmesi devrim olarak kabul edildi.
Karadeniz zamanı
Ahmet Ağaoğlu yönetimindeki Trabzonspor’da altyapı ve gençleşme hamlesi de dikkatlerden kaçmıyor. Bordo-mavili takımda, altyapıdan yetişen gençler takımda hakim olmaya başladı. Özellikle Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir Ömür, ilk 11’in değişilmezleri olurken, kadronun genelinde de böyle bir hamle oluyor.
Uğurcan Çakır, Hüseyin Türkmen gibi isimler formayı kaparken, Ünal Karaman idaresinde farklı bir dönem yaşanıyor.
Büyük hamle
Trabzonspor’da futbol takımındaki hamleler gözlerden kaçmıyor. Onur Kıvrak ile Burak Yılmaz’ın kadro dışı kararları adeta büyük ses getirirken, yeni hamleler daha fazla dikkat çekti. Jose Sosa kaptanlığa getirilirken, Rodallega, Ekuban, Nwakaeme, Pereira, Toure, Onazi ve Novak gibi yabancı oyuncularla tıpkı bir kolej havası oluşturuldu.
Gençlerin de yabancılarla iyi kaynaşması sportif sonuçlara yansıdı. Galatasaray ve Fenerbahçe maçları kazanılırken, ligde eski heyecan yeniden yakalandı.

Ağaoğlu: “Futbolcu satarak para kazanacağımız sezon bu sezon değil”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber