SnapChat'in yüz değiştirme filtresi ve tehlikeye giren aşk hayatları

SnapChat'in yeni filtresi ortalığı kasıp kavuruyor. Bir anda kadınlar erkek, erkekler kadın oluyor... Bu trende pek çok kişi uydu, bir anda WhatsApp ortamları acayip fotoğraflarla doldu... Peki bu filtre sizce de biraz sıkıntılı değil mi?

SnapChat'in yüz değiştirme filtresi ve tehlikeye giren aşk hayatları

Zaman zaman herkes "Acaba kadın/erkek olsam nasıl olurdu?" diye düşünür. Bugüne kadar bu haklı soru işaretimizi giderecek çeşitli filtrelerle tanıştık ama hiçbiri SnapChat'in yeni yüz değiştirme filtresi kadar trend ve etkili olmadı.

"Söz, ameliyat masraflarını karşılayacağım"

"Söz, ameliyat masraflarını karşılayacağım"

Birkaç gündür ortalık kendini kadına/erkeğe dönüştürenlerden geçilmiyor. Ünlüler bile bu akıma uydu.Rojda Demirer, bu filtre sayesinde kendisini erkeğe dönüştürdü, sonra bunu paylaşıp "Keşke erkek bir ikizim olsaymış" dedi...

WhatsApp gruplarının da bir numaralı goygoy malzemesine dönüştü filtre.

"Aaa, erkek/kadın olsan keşke. Söz, ameliyat masraflarını karşılayacağım" esprileri havada uçuşuyor.

Aşk hayatımız tehlikede

Aşk hayatımız tehlikede

Güldük, eğlendik ama bitti. Bitmek zorunda! Çünkü konu, şakayken başka şeylere dönüşebilir. Hatta dönüştü bile! Haberlerde okuduk; yurt dışında bir adam, kendisini kadına dönüştürdüğü fotoğrafı, dünyanın en ünlü arkadaşlık bulma platformlarından birinde paylaşmış. Kısa zamanda da yüzlerce beğeni almış! 

Böyle bir olay er geç yaşanacaktı. Hem de Burak Kut'un şarkısındaki gibi saygısızca!

Anladınız mı ne demek istediğimi? Aşk hayatımız tehlikede!

Yaşadığımız dijital çağda, artık arkadaşlıklarımız bile sanalda. Daha da önemlisi vaktimiz o kadar kısıtlı ki, 'aşk' konusunda da çeşitli platformların pratikliğinden yararlanıyoruz.

Düşünün şimdi, bir erkeğin/kadının fotoğrafına bakıyorsunuz. Aman tanrım... Bir anda "Olaaay" diyorsunuz.

'Seni değil seni sevmeyi sevdim'cilik

'Seni değil seni sevmeyi sevdim'cilik

Halbuki o görsel aslında kendisini erkeğe/kadına dönüştürmüş bir kadının/erkeğin görseli! Gerçekte o kişi öyle değil. Ama siz onun kadın/erkek olma ihtimalini seviyorsunuz!  

Zerrin Özer geçmişte bizi, "Seni değil seni sevmeyi sevdim" diye geçmişte uyarmıştı. O zamanlar gülüp geçmiştik ama bakın ne oldu... 

Yemin ederim gidişat o yönde. Çok fena bir yola sapmış durumdayız.

Artık herkes kandırıkçı, herkes 'like' peşinde. Bu uğurda gerçekler çarptırılıyor, kadınlar erkeğe, erkekler kadına, sonra hepimiz ormana dönüşüyoruz! Birçok suistimalle karşılaşma olasılığımız yüksek. Bir insanın"Ben aslında erkek/kadın değil kadınım/erkeğim" deme ihtimali hiç olmadığı kadar kuvvetli. 

Dijital ortamda önlem alınabilen şeyler için tabii ki düğmeye basılıyor ama bu yüz değiştirme filtresi mesela muhteşem bir açık bence. Önlem alınabilecek bir şey değil.

Dijital ortamda birinden hoşlanmamız, aşk yaşama ihtimalimiz giderek düşüyor. Sonuçta kimse kandırılmak, affedersiniz, kek yerine konmak istemez yani.

Hangimiz izdivaç için club'a gidiyoruz?

Hangimiz izdivaç için club'a gidiyoruz?

Sıkıntı, her şeyin en pratiğine, en konforlusuna, en az çaba gerektirenine alışmış olmamızda... Kim şu anda 'aşk yaşama ihtimali'  için sosyalleşiyor ki? En son ne zaman bir club'ta cıstak cıstak eğlenip izdivaç kafasına girdiniz?

Maalesef hepimiz minnoş ev kuşlarına dönüştük. Bizi altın kafese kapattılar, mecburen teknolojinin nimetlerinden yararlanmaya başladık...

Sezon finali değil, büyük final!

Sezon finali değil, büyük final!

Şimdi kendimize kurduğumuz bu dünyanın da kirlenebileceğine, kirlenebilme ihtimaline tanıklık ediyoruz. Bu, beraberinde bir güven sorunu doğuracak. Herkesin her hareketinden şüphelenecek paranoyaklığa evrileceğiz. Bugüne kadar insanlığın hayatını kolaylaştıran teknoloji, aslında 'insan olma'yı da mahvedecek.

Bir zaman sonra çizilmez tavaya dönüşeceğiz, hayal kırıklığı bile yaşamayacak, 'his kaybı' safhasına geçeceğiz. Robot olacağız robot! Hazır mısınız insanlığın bu korkunç sonuna? Sezon finali de değil hem, büyük final!

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak