07.11.2017 13:41 | Son Güncelleme:
AA

Soğuk hava aktarların işini artırdı

Kapalıçarşı'da ıhlamur, adaçayı, zencefil gibi bitkisel çay satışları soğuyan havayla birlikte arttı.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla hastalıkların artması,  vatandaşları bitkisel çaylara yöneltti. Kapalıçarşı aktarlarının satışları da  hava sıcaklıklarının düşmesiyle arttı. 

Kapalıçarşı’da aktarlık yapan Yunus Emre Develi, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, ıhlamur, adaçayı, zencefil gibi ürünlerin satışlarında ciddi artışlar  olduğunu kaydetti.

Kış döneminde en çok zencefil, tarçın, adaçayı ve ıhlamur  tüketildiğini belirten Develi,  mevsime özel karışımlar da hazırladıklarını  söyledi.

Bu karışımın içinde hibiskus, zencefil, tarçın, gül, adaçayı, papatya  gibi ürünler bulunduğunu anlatan Develi, "Bu karışımın belli bir miktarda  demlenmesi gerekiyor. Boğaz ağrısı çekenler, griple mücadele edenlere tavsiye  ediyoruz. Elbette vatandaşların öncelikle doktora gitmesini tavsiye ediyoruz  ancak doğal ürünlerden oluşan çayların da tedaviye yardımcı olduğunu  söyleyebilirim." dedi.

Bitkisel çayların fiyatlarında geçen yıla göre düşüş yaşandığını  belirten Develi “Kış çayı olarak tarif ettiğimiz karışımın fiyatı 120 lira, çiçek  ıhlamurun fiyatı ise 180 lira. Geçen yılın fiyatlarıyla hemen hemen aynı. Ihlamur  hasadının ardından insanlar ıhlamur istemeye başladılar, daha çok yaprak ıhlamur  talep ediliyor. Ancak çiçek ıhlamur ile yaprak ıhlamur arasında fayda açısından  çok büyük fark var." ifadelerini kullandı

Adaçayının dinlendirici özelliği olduğunu belirten Develi, melisa çayı  ve nar çiçeğinin kan dolaşımını hızlandırdığını ve kansızlığa iyi geldiğini  belirtti.

Kış döneminde en çok tüketilen çaylardan ıhlamurun genellikle  kaynatılarak kullanıldığını anlatan Develi, bu kullanımın yanlış olduğunun altını  çizdi.

Vatandaşların ıhlamuru demleyerek kullanması gerektiğini anlatan  Develi, doğru kulanım için şu tarifi verdi:

"Yaprakları ve çiçeğiyle iyi bir dinlendirici olan bir tutam ıhlamuru,  bir bardak kaynamış suyun içine bırakın. Üzeri kapatılmış bardakta 10 dakika  kadar demlemeye bıraktığınız ıhlamuru süzdükten sonra günde 2-4 bardak  tüketebilirsiniz. Dilerseniz bal ya da zencefil de ilave edebilirsiniz."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0