Soğuk kış günlerinde spor yapmaya devam edebilmenin yolları

Yaza fiziksel olarak hazırlanmak istesek de dışarıya çıkmaya halimiz yok ve hava çok soğuk. Ama iyi de biz bu havalarda nasıl spor yapacağız?

Soğuk kış günlerinde spor yapmaya devam edebilmenin yolları

Yataktan çıkamıyoruz

Yataktan çıkamıyoruz

Havalar soğudu. Mont giyip giymeme kararını evlilik kadar önemsediğimiz günlerden, hangi montu giysek daha az üşüyeceğimizi düşündüğümüz günlere ışık hızında geçtik.

Bu süreçte, her ne kadar 'yaz vücudu' sahibi olmak istesek de ruh halimiz bir değişti ve "Ay anam kim çıkacak şimdi bu soğukta" hissiyatına düştük. 

Ama spor da lazım

Ama spor da lazım

Ancak bu, ziyadesiyle yanlış ve acilen üstesinden gelmezsek o hayalimizdeki vücut, bir yıl daha ertelememiz gereken bir hayal olarak kalacak.

Spora devam etmeli, ipleri sıkı tutmalı ve motivasyonlardan motivasyon beğenmek için elimizden geleni yapmalıyız. 

Bu işler nasıl olacak?

Bu işler nasıl olacak?

Hava soğuk, yağmurlu veya karlı ve sıcak evimizden işyerimizden çıkıp spora gidesimiz gelmiyorsa, düşünce biçimimizi gözden geçirmemiz lazım.

Aşağıdaki öneriler, elinizi kolaylaştırıp soğuk kış günlerinde içinizi ısıtarak sporu sürekli hale getirmenizi sağlayacak. Buyursunlar.

Havaya meydan okuyun

Havaya meydan okuyun

Havayı sizi durduracak ve yavaşlatacak bir faktör olarak ele almak yerine, onunla mücadele edin. Mümkünse kendinize yeni meydan okuma yöntemleri bulun.

Dışarıda spor yapmayı seviyorsanız, o zaman dilimini daha aktif geçirebilmenin yollarını arayın. Bölgesel spor organizasyonları bulursanız katılın.

Arkadaşları da işin içine katın

Arkadaşları da işin içine katın

Tek başına o soğukta koşmak, yürümek, hareket etmek kolay değil. Motivasyonu, yanınıza spor arkadaşları bularak elde etmeyi deneyin. Kardeşiniz, eşiniz ya da iş arkadaşınız... Hepsi potansiyel bir enerji deposudur ve spor dostları hepimizin dostudur.

Üşümeme hakkınızı kullanın

Üşümeme hakkınızı kullanın

Üşümemek için sıkı giyinin. Üşümezseniz, soğuk sizin için bir süre sonra caydırıcı yahut vazgeçirici bir faktör olmaktan çıkar. Montunuz ve diğer tüm spor kıyafetleriniz sizi gerçekten ısıtmalı ve ısıyı korumalı. 

Çeşitlendirin

Çeşitlendirin

Sporu eğlenceli ve sürdürülebilir kılmanın bir diğer yolu, mümkün olduğunca çeşitli antrenman yöntemlerini bir arada kullanmak. Bir günü sadece koşmaya ya da yürümeye ayırmak yerine, sözgelimi pilates gibi daha önce pek denemediğiniz egzersiz yöntemlerini de deneyin.

Yakınlardaki salonları tercih edin

Yakınlardaki salonları tercih edin

Spor salonu insanıysanız, oraya gideceğiniz zaman dilimi boyunca üşümenizin, ıslanmanızın ya da kara bulanmanızın motivasyonunuzu azaltıp sizi vazgeçmeye yönelteceğini unutmayın. Bu yüzden, ya evinize ya da işyerinize yakın bir  salon tercih edin. Çok yürümeniz ya da kar altında uzun süre araç kullanmanız gerekmesin. Mesafeler, diyorum... Keşke olmasalar...

Evi gözardı etmeyin

Evi gözardı etmeyin

Spor salonuna gitmek istemiyorsanız ve dışarıya da çıkmayı yorucu buluyorsanız, evde yapabileceğiniz egzersizlerin saymakla bitmeyecek kadar çok. Bir çift dambıl, bir mat, bir pilates topu gibi temel araç gereçlerle yapılabileceklerin sınırı yok. Yarım saat erken uyanıp kendinize bir sabah rutini oturtursanız zaten gün içerisinde üşümezsiniz bile. 

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel 
 

Bu makaleye ifade bırak