Sokak ortasında kadın döven birisine uçan kafa atmak ne anlama gelir?

Bayağı konuşulan bir olay ve olayın videosu var. Adamın biri yanındaki eşi olduğu söylenen kadını dövmeye başlıyor. Kadın yere düşmesine rağmen vurmaya devam eden adama çevreden tam da ihtiyacı olan bir şey geliyor: Kafa. Çünkü kendisinde kafa yok. Peki 5. günün şafağında gelen Gandalf gibi uçarak gelen bu kafa ne anlama geliyor?

 

Sokak ortasında kadın döven birisine uçan kafa atmak ne anlama gelir?

 

Kadına şiddetten artık bıkıldığı anlamına gelir

Sokak ortasında şiddet gören kadın haberi görmediğimiz bir hafta hatırlayan var mı? En iyi ihtimelle yaralı kurtuluyorlar. Ölümle sonuçlananların sayısı da hayli fazla. Normal şartlarda şiddet gören kadın için koruma, şiddeti uygulayanı cezalandırma gibi caydırıcı yöntemler gerekirken bizde nedense "karakolda barıştırma" yöntemine başvuruluyor.

Bu da haliyle kadına şiddet uygulayan sorunlu tipleri "Nasıl olsa cezası yok" düşüncesine sevk ediyor. Ve sokaktaki insanlar artık bu hareketlerin cezasız kalmasından bıktı. Cezayı da kendisi kesiyor. Doğru mu? Tartışılır. Ama cezasız kalmasından iyidir.

Uçan kafa atmak tek çözüm mü?

Elbette değil. Bunun döner tekmesi var, aduketi var, alev topu fırlatması var, nunçakuyla dalması var... Caydırıcı cezalar gelmedikten sonra türlü türlü çözüm var. Kadına şiddeti bitiremiyorsanız ortaya haliyle "kadına şiddete şiddet" çıkıyor.

Teşekkürler süpermen

Sokakta veya evde nerede olursa olsun kadına şiddet uygulayan birilerini görünce tepkisiz kalmayın. Emin olun ilk tepkiyi gösterirseniz çevreden de destek göreceksiniz, yani yalnız kalmazsınız. Çevrenizdekilerin dikkatini ve tepkisini de olaya çekin. Tepki göstermekten kasıt illa uçan kafa atmak değil elbette. "Sen ne yapıyorsun?" diye çıkışmak da bir tepkidir. Siz tepkisiz kalıp göz yumunca ülkede süper kahraman yetişmiyor. "Tişikkirlir sipirmin" diye alay edenlere bakmadan tepkinizi koyun. Belki de bir hayat kurtarırsınız.

turcel.orman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak