Sokakta basketbol oynayan Cedi Osman yeni bir kültür oluşturuyor

NBA'de sezonun bitmesinin ardından Cedi, Türkiye'ye döndü. Burada basketbolcu yetiştirmek için kurduğu 'Cedi Osman Academy' dahilinde gençlerle buluşan Cedi, önce Yenibosna'da sonra da Caddebostan'da sokak sahasında tek pota maçlar yaptı. Tıpkı çoğumuzun EA Sports'un NBA Live serisinde sevdiğimiz yıldızlara sokak maçı yaptırmamız gibi... Bu girişim Cedi'yi yeni nesil genç basketbolseverler için çok özel biri haline getirebilir.

Sokakta basketbol oynayan Cedi Osman yeni bir kültür oluşturuyor

Bu kültürü tanıyoruz ama biraz uzaktan

Bu kültürü tanıyoruz ama biraz uzaktan

Cedi Osman, Cavaliers formasıyla kendi adına iyi bir sezon geçirdi. Bir çaylak olarak iyi süreler buldu ve hiç fena performans sergilemedi. Şu sıralar çocukluk hayalini yaşadığına hiç şüphe yok.

Onunla aynı kuşaktaki birçok basketbol tutkunu gibi, o da mutlaka bilgisayarda ya da konsolda basketbol oyunları oynayarak büyüdü.

Türkiye'de NBA maçı izlemek için sabahlayıp da NBA Live ya da NBA 2K oynamayan herhalde yoktur. Özellikle oyundaki sokak maçı modu gerçek hayatta yapılamayan birçok şeyin yapılabildiği bir ütopyaydı adeta. Bu nedenle Türk basketbolseverler için sokak basketbolu kavramı gerçek bir aktiviteden ziyade bir oyun.

Fakat ABD'de tek potada takım halinde ya da teke tek kapışmak bir basketbol kültürü. Birçok ünlü basketbolcu çeşitli etkinliklerde hayranlarıyla tek pota oynuyor. Türkiye'de ise tanınmış oyuncuların düzenli olarak katıldığı sokak basketbolu organizasyonu yok. Bu da sokak kapışmalarına tam olarak aşina olamadığımızı gösteriyor. Bu nedenle Cedi'nin yaptığı bu etkinlik gerçekten önemli.

Cedi bunun öncüsü olabilir

Cedi bunun öncüsü olabilir

Türkiye'de basketbol her zaman futbolun arkasında kalan bir spor oldu. O yüzden ABD'deki gibi sokaklarda ya da okullarda basketbol oynayan çocuk-genç sayısı çok değil. Buna rağmen basketbola gönül veren gençlerin bir kanaat önderine, yaşça kendilerine yakın; örnek alabilecekleri birilerine ihtiyaçları var.

Şimdiye kadar NBA'ye giden birçok genç Türk basketbolcu oldu. Ya dikiş tutturamadılar ya da iyi oynamalarına rağmen kendi dertlerine düşüp ülkeden koptular. Ama Cedi bu işi biraz daha farklı yapacağını bir süredir gösteriyor. Gelişimini devam ettirirken bir yandan Türkiye'deki genç sporcu adaylarıyla bağını koparmamak için 'Cedi Osman Academy'ye vakit ayırıyor. 

Yenibosna ve Caddebostan'daki etkinlik, sıradan bir hayran ya da spor okulu buluşması gibi görünebilir. Fakat çocuk yaşlarınızda ilgi alanınızın olan bir sporun, dünyaya açılmış Türk temsilcilerinden birinin sizinle bir araya geldiğini düşünün. Sadece oyunlarda ya da basketbolun anavatanı olan ABD'de gördüğünüz 'ünlü oyuncularla sokak basketbolu oynamak' aktivitesine ön ayak olduğunu hayal edin.

Cedi, kültürler arasında köprü oluyor. Cedi, oyun ve gerçek arasında köprü oluyor. Cedi, basketbolla ilgili hayal kuran çocukların hayallerini gerçekleştirmelerinde köprü oluyor. Bu bir sporcu davranışı. Bu, bilinçli bir insan yaklaşımı.

Bu makaleye ifade bırak