15.05.2014 08:14 | Son Güncelleme:

Maksimum can kaybı 301-302 olur

Şu ana kadar açıklanan can kaybı sayısı 284'dü. Bakan Taner Yıldız az önce çok kritik bir açıklama yaptı. Yıldız, hayatını kaybeden maksimum işçi sayısının 301-302 olacağını söyledi.

Sabah saatleriyle birlikte hareketlilik daha da arttı. Yangının söndürülmesiyle ulaşılamayan iki galeriye girilmesi ve işçilerin buradan çıkarılması bekleniyor.

Başsavcılıktan ise flaş bir açıklama geldi. Soruşturma kapsamında ifadeler alınmaya başlandı.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Soma'daki maden faciasının soruşturması ile ilgili olarak 28 savcıyı Kırkağaç Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevlendirdi.

13:08 Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK),  Soma'daki maden faciasının soruşturması ile ilgili olarak 28 savcıyı Kırkağaç Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevlendirdi.
 
 
12: 20: Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan flaş açıklama geldi.  Soma'daki maden faciası Olayın mağduru olan kişi yada kişilerin ifadeleri Soma Cumhuriyet savcılığı tarafından alınmaya başlandı.
Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı: (Soma'daki maden faciası) Olay yerinde ve çevresinde olayın aydınlatılmasına imkan verecek delil niteliğinde olan tüm bilgiler cumhuriyet savcıları tarafından muhafaza altına alındı. Olayın faili veya faillerinin tespiti, kazanın sebebinin tespiti, kusur durumunun tespiti hususunda adli yönden gerekli tüm çalışmalar olay yeri ve çevresinde görevli savcılar tarafından sürdürülüyor.
 
İŞTE MADENİN İÇİN!
 
 
MAKSİMUM 302 CAN KAYBI OLACAK

10:00 Bakan Taner Yıldız, "Bazı işçilerimizin vardiyadan çıktıktan sonra yeniden kurtarma çalışmaları için yeniden aşağıya indiğini düşünüyoruz. Bu nedenle 2 3 kişide tereddümüz var". diye konuştu.  Yıldız,  "300 kardeşimiz, 299 veya 301 olarak nihayetlendireceğimizi düşünüyoruz. Çok fazla speküle edildiğini gördük.

YER ALTINDA EN FAZLA 18 İŞÇİ VAR

Şu anda maden ocağında yer altında, 18'den daha fazla olmamak kaydıyla işçi kardeşimizi bulunduğunu düşünüyoruz. Vardiya değişimi sonrası yeniden içeriye girenler var. O nedenle 2 3 kişi için tereddüdümüz var. Üst sınırı burada telafuz ettik. Maksimum 302 işçi kardeşimizi kaybetmiş olarak burayı kapatmış oluruz. 19 aile içeride yakınım var diye müraacat etti. Maden köşe bucak aranacak, ailelerin başvurularıyla karşılaştırılacak" diye konuştu.

BU VEBALE KİMSE GİREMEZ
 
Bakan Yıldız, "Elimizdeki en büyük veri 284 can kaybımız olduğu, içeride maksimum 18 işçinin olduğu, 77 milyonun yaralı bulunduğudur" diye konuştu. Yıldız, 300 can kaybı yaşanacağını belirterek, "İster kamu ister özel, bu işte kimin sorumlulu varsa hesabını öder. Bu vebali olan bir iş. Dünyada ve ahirette hesabı sorulur. Kimin ihmali varsa ortaya çıkartacağız" diye konuştu.
 
16 AİLEDEN ÖRNEK ALINDI
 
Enerji Bakanı Taner Yıldız, 19 ailenin "içeride yakınım var" diye müracatta bulunduğunu, DNA testi için 16 aileden örnekler alındığını, Adli Tıp Kurumu'nda değerlendirildğini ve eşleştirmelerin yapılacağını belirtti.
 
Yıldız, maden sahibinin eşiyle ilgili bir soru üzerine, şu cevabı  verdi: 
 
"Özel sektörle görüşeceksiniz, onlara her şeyi sorabilirsiniz. Ben  burada hükümetimiz adına devletimiz adına bütün ekibimizle bu işi doğru yönetmek  için buradayız ve önceliğimiz şu işçi kardeşlerimizin çıkartılması, bunun dışında  başka bir şey konuşmuyoruz." 
 
09:00 Soma'daki maden faciasında 65. saate girilirken, günün  aydınlanmasıyla arama kurtarma ekiplerinde hareketlilik arttı. Soma'daki maden sahasında gece boyunca çalışmalarını sürdüren arama  kurtarma ekiplerinin sayısı, günün ışımasıyla birlikte arttı. Çok sayıda ekip  maden sahasında bir araya gelerek, çalışmalara başladı. Kurtarma ekiplerinin, etkisi azaldığı bildirilen yangının söndürülmesiyle henüz ulaşılamayan iki galeriye girmesi ve buradaki işçileri  madenden çıkarması bekleniyor. Maden sahasında kurtarma çalışmalarının daha rahat yürütülmesi  amacıyla güvenlik önlemlerinin bugün daha da arttırıldığı gözlendi. Alınan  önlemler kapsamında işçi aileleri ve gazetecilerin ocak girişlerinin bulunduğu  alanda belli bir noktaya kadar girişlerine izin verilirken, ilgisiz kişilere ise  izin verilmiyor. 
07:00:  Maden ocağının önüne çok sayıda asker konuşlandı. 
Ocağın önündeki bölgede bulunan vatandaşlar, gazeteciler ve yardım derneklerinin görevlileri uzaklaştırıldı. Maden ocağına gelen askerler, çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Bu arada arama kurtarma çalışmaları da sabaha kadar devam etti. Madendeki işçilerin çıkarılması çalışmaları sürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın önümüzdeki saatlerde yeni bir açıklama yapması bekleniyor.
 
EN ACI TEŞHİS GÖRÜNTÜSÜ

BAKANDAN GECEYARISI AÇIKLAMASI

01:50: Enerji ve Tabii Kaynakla Bakanı Taner Yıldız, maden  kazasında ölen işçi sayısının 284'e yükseldiğini bildirdi.

Bakan Yıldız, bununla birlikte hiç kimsenin, kazanın sorumlularının  bulunarak gerekli işlemlerin yapılmasından tereddüt duymamasını isteyerek,  şunları kaydetti:

    "Biliyoruz ki, 77 milyonun gönlü, kalbi burada atıyor. Herkes müsterih  olsun. Tekraren söylüyorum, kamu veya özel sektör ayrımı yapmaksızın, kimin  ihmali varsa bu konuda bizim kimsenin gözünün yaşına bakacak halimiz yok. Bu bir  vebaldir ve bu vebali bizler omuzlarımızda, yüreğimizde hissediyoruz. Hiçbir işçi  kardeşimizin hakkını da hiçbir kimsede bırakmayız. Son 3 yılda yapılan  denetimlerde çalışma bakanlığımızın ve enerji bakanlığımızın yaptığı denetimlerde  toplam 114 adet kömür ocağı kapatıldı. Ruhsatları da bu manada iptal oldu.  Bunların görünürlülüğünü (hataların) fark edilebilir olduklarını da bir kez daha  vurgulamak isterim. Biz öncelikle işçi sağlığımız ve iş güvenliğimizle alakalı  konuları ön plana alıp daha sonra da tabii kaynaklarımızı, yerli kaynaklarımızı  harekete geçirmek için uğraşıyoruz. Bütün bunlar metalik madenlerde, kömür  ocaklarında, her birisinde de geçerlidir ve tekraren söylüyorum hem adli, hem de  idari olarak denetim kazanın olduğu saatten itibaren başlamıştır. Soruşturma da  başlamıştır. Bundan dolayı da o soruşturmanın sıhhati için de bütün dikkatimizi  ve gücümüzü de oraya teksif ediyoruz."

TÜM TÜRKİYE ONU KONUŞTU

Kayıp yakınlarına çağrı
Akşam üzeri yaptıkları çağrının ardından bu şekilde 15 ailenin  başvuruda bulunduğunu ve bu sayının artmasını beklediklerini ifade eden Yıldız,  "Bizim ısrarla devam ettirdiğimiz çağrımız şudur; sabaha kadar da olsa yarın  öyleye kadar da olsa mutlaka müracaatlarımızı yapalım, adreslerimizi verelim.  Çünkü biz emniyet aracılığıyla bizzat evlerine gidip yerlerinde, onları ziyaret  edecekler, kendilerine ayrı bir sıkıntı zahmet olmasın diye. O yüzden bu  çağrımızı bir kez daha yineliyoruz" diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0