Son 10 yılın en iyi 10 filmi

World Of Reel sitesi 250 eleştirmenin seçimiyle hazırladığı 'en iyi filmler' listesini nihayet paylaştı. Bazı haksızlıklar var ama yine de kaydadeğer bir liste!

Son 10 yılın en iyi 10 filmi

10- Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis), 2014

10- Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis), 2014
Başarılı, hırslı ve saygın olmak isteyen Llewyn Davis'in hayatıni anlatan film, Coen Kardeşler imzasını taşıyor. Bu bile, filmi öne çıkarmaya yetiyor. 

Coen Kardeşler'in dramı ve müziği harmanladığı film, Dave Van Ronk'un hayatından ilham alınarak yapıldı. 2013 Cannes Film Festival'inde Altın Palmiye için yarıştı. Kadrosunda da tanıdık yüzler var: Oscar Isaac, Carey Mulligan, Justin Timberlake, Adam Driver... 

9- Bir Ayrılık (A Separation), 2011

En İyi Yabancı Dilde Oscar ödülü sahibi İran yapımı film, birçok festivalden büyük övgüler aldı. Sadece 300 bin dolar bütçeyle yapılmasına rağmen 3 milyon 300 bin dolar hasılat yaparak bütçesini 10'a katladı. 'Bir Ayrılık', düşük bütçeyle de çok güzel filmler yapılabileceğinin kanıtı.

Boşanmak üzere olan Nadir ve Simin adlı çift, çocuklarının velayeti konusunda fikir ayrılığına düşünce bir bakıcı tutarlar. Fakat buldukları bu çözüm işleri iyice karıştırır...

8- Phantom Thread, 2017

8- Phantom Thread, 2017
Epey ilgi gören bu film cinsel ve psikolojik gerilimi anbean yaşatıyor. Duygularını bastıran mükemmeliyetçi Reynolds Woodcock, hayatına giren kadınlardan ilham alan ve katı kurallarla yaşayan bir terzidir. Kurallarına 'aykırı' bir kadın hayatına girdiğinde dengesi bozulur. Kontrolü elinden bırakmakta zorlanan bir adamın aşık olmasını izleriz...

7- Roma (2018)

Alfonso Cuaron'nın 'almadığı ödül kalmayan' filmi, aile dramını çok güzel ve temiz bir şekilde beyazperdeye yansıtıyor.

Filmin sosyal medyada kötü yorum almaması beklentiyi çok fazla yükseltmişti. Haliyle 'gereksiz yüceltilen' bir film olmasından korktuk. Neyse ki korkularımız boşa çıktı.

Roma'nın en çok konuşulan detaylardan biri, görüntü yönetmenliği. Kamera açılarının durağanlığı da, gerilimi hissetmenizi sağlıyor. 

Film, Meksika’nın orta sınıf ailelerinin yaşadığı bir Roma mahallesinde geçiyor. Birbirinden farklı hayatlara sahip olan insanlar benzer travmalar yaşıyor. Siyasi kargaşanın varolduğu bir ortamda birbirlerinin arkasında durmayı öğreniyorlar. 

6- Usta (The Master), 2012

6- Usta (The Master), 2012
İki erkeğin hikayesini anlatan psikolojik gerilim, 1950'li yıllarda geçiyor ve konusunu dini tarikatlardan alıyor. Bir öğretmen ve bir öğrenci arasındaki güç bir ilişkinin arkasındaki derin felsefe, ilginizi çekebilir.

Ayrıca film; En İyi Aktör, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında üç Oscar adaylığı almıştı.
 

5- Sosyal Ağ (The Social Network), 2010

5- Sosyal Ağ (The Social Network), 2010
Hepimizin bildiği Facebook uygulamasının hangi aşamalardan geçerek oluştuğunu, oluşma sürecinde ne gibi fikirlerle karşılaşıldığını, toplumun değerlerine ne denli dikkat edildiğini anlatıyor.

Hızlı diyaloglar arasında, Facebook'un yaratıcılarının inanılmaz başarılarını ve bu yolda yaşadıkları inişleri çıkışları görebilmeniz mümkün.

Facebook'un kurulum sürecini merak ediyorsanız ve programcıların sürükleyici hikayelerini seviyorsanız, beğenebilirsiniz.

Nitekim eleştirmenler tarafından da onayı almış. 

4- Çocukluk (Boyhood), 2014

4- Çocukluk (Boyhood), 2014
Filmlerde tatmak istediğiniz 'gerçeklik' olgusunu tam anlamıyla ortaya döken çok naif bir film. Gerçekliğin fazla olmasının nedeni ise, filmin, 8 yaşındaki bir çocuğun büyüme sürecine tanıklık etmesi. Yapaylıktan uzak, tatlı, gerçek yaşantılar, sıkmayan diyaloglar içeren, belki de hayatınızdan bir parça bulabileceğiniz bir yapıt. 

Yönetmen Richard Linklater'ın 12 senede çektiği bu film, bir gencin çocukluğundan üniversiteye kadar geçirdiği dönemi tüm berraklığıyla anlatıyor.

Başrol oyuncusu Ellar Coltrane'in 8 yaşından itibaren oynadığı filmde, izleyiciler oyuncunun büyümesine ve yaşantısına şahit oluyor.

Büyük sabır isteyen bu film çıktığında epey yankı uyandırmıştı.

3- Ay Işığı (Moonlight), 2017

3- Ay Işığı (Moonlight), 2017
Birçok kişi, Oscar almasına rağmen Moonlight'ı izlemedi veya bir şekilde gözünden kaçırdı. Film, aşk, büyümek, başkalarını anlamak gibi hayati detaylara değiniyor. 'Ay Işığı', kişiliğin oluşumu ve insanın kendini keşfetmesi hakkında çok boyutlu bir dram. 

Siyahi bir gencin çocukluğundan yetişkinliğine kadar, hayatın bir parçası olabilmek için verdiği savaşı ve büyüme hikayesini anlatıyor.

Onlarca ödüle ve adaylığa layık görülen filmin kadrosunda Mahershala Ali, Shariff Earp, Duan Sanderson Janelle Monáe ve Naomie Harris gibi isimler bulunuyor.

Öyle ki film, döneminin bir diğer filmi olan Aşıklar Şehri'ni (La La Land) de arkasında bırakmıştı.

2- Hayat Ağacı (The Tree of Life), 2011

İncil'deki bir masal ile geleneksel bir aile draması arasında mükemmel dengeyi bulan bir film... Açılış sekansının büyüleyici olması, filmdeki ilk 'bingo'

Hem gündelik sorunlar hem de Tanrı'nın doğasıyla ilgili 'sonsuz varoluş sorunu' hakkında birçok düşünce barındırıyor 'Hayat Ağacı'. İmgesellik, müzik, zihinde olup bitenler... Hepsi birleşince tam olarak bir beyin fırtınası gerçekleşiyor.

Film belgesel havasında olduğundan bolca görsellik, az diyalog  var. Akışına bıraktığınız zaman sıkılmayacağınızdan emin olun.

'Hayat Ağacı', Jack'in çocukluk masumiyetinin bitişini ve kasvetli bir yetişkinlik dönemine geçişini konu alıyor. Jack zamanla kendine birçok felsefi soru soruyor. Kaderi sorguluyor, hayatın anlamını arıyor.

1- Mad Max: Öfkeli Yollar (Mad Max: Fury Road), 2015 

İlk sıradaki bu filmi eleştirmenlerin yaptığı bir yanlışlık olarak görmek istesem de, maalesef gerçek... Filmin ilk sıraya koyulacak kadar övülme nedeni, başarılı 'sinematografi'si. Oyunculuk konusunda fazla bir şey vadetmeyen filmin asıl olayı; yüzde 80'inin CGI kullanılmadan ,özel efektler ve gerçeklikle çekilmesinden ibaret. Emek harcandığından dolayı başarılı bir aksiyon filmi diyebiliriz. Fakat bunun ötesine geçebileceğini pek sanmıyorum. 

Paslı metal aksiyonunu dibine kadar içeren Mad Max, içinde macera ve aksiyon barındırıyor. Mad Max (Tom Hardy), hayatta kalma mücadelesinde yalnızlığı seçmesine rağmen kendini yine bir grubun arasında buluyor ve böylece olaylar gelişiyor. 

Hayat Ağacı'nın sıralama konusunda feci bir şekilde haksızlığa uğradığını düşünenlerdenim. Bu konuda, Mad Max listede zorunlu olması gereken bir filmse, en azından ikinci sırada yer alabilirdi.

İlk sırayı hak edip etmediği tartışılır.   

Bu makaleye ifade bırak