Dünya
07.12.2017 - 15:03 | Son Güncelleme: 07.12.2017-15:27

Son dakika: On binler Katalonya için toplandı!

Tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından özerk parlamentoları askıya alınan on binlerce Katalan, Brüksel'de düzenlenen gösteriye katıldı.

Sitene Ekle

milliyet.com.tr

1 Ekim’deki tartışmalı bağımsızlık referandumu ve akabinde bağımsızlık ilanı tanınmayan Katalanlar, Belçika’nın başkenti Brüksel’de büyük çaplı bir gösteri düzenledi.

Belçika polisi, en az 45 bin kişinin gösteriye katıldığını duyurdu. Askıya alınan Katalonya Özerk Yönetimi'nin başkanı Carles Puigdemont da gösteriye katılanlar arasındaydı.

1 Ekim'de gerçekleşen referanduma katılım oranı yüzde 43'te kalırken, seçmenlerin yüzde 90'dan fazlası bağımsızlık için oy vermişti.

Referandumdan tekrar seçime...

27 Ekim’de Katalonya yönetimi tek taraflı bağımsızlık kararını dünyaya duyurmuş, dakikalar sonra ise Madrid yönetimi Katalonya'nın özerkliğini kaldırmıştı.

Avrupa Birliği ve Madrid yönetimlerinin karşı çıkmasına rağmen bağımsızlık ilan eden Katalonya lideri Carles Puigdemont hakkında uluslararası yakalama kararı verilmişti. Ancak İspanya Yüksek Mahkemesi Salı günü bu kararı kaldırdı. Savcılığın harekete geçeceğini anlayınca Belçika'ya kaçan Katalan lider, bu kararın ardından hemen ülkesine dönmeyerek, bir süre daha Brüksel’de kalacağını açıkladı.

İspanya'nın en zengin bölgesi Katalonya, 21 Aralık'ta yerel parlamento seçimlerine gidiyor. Mahkemelerin serbest bıraktığı Katalan siyasetçiler, seçimlerde aday.


Bilgi YarışmasıHayvanları koruma günü hangi tarihte kutlanır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Ele güne karşı" şarkısı verilenlerden hangisine aittir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.