05.02.2017 09:25 | Son Güncelleme:
AA-DHA-İHA

Son dakika: DEAŞ'a peş peşe operasyonlar! Tam 512 kişi gözaltına alındı

Bugün Türkiye genelinde DEAŞ terör örgütüne yönelik dev bir operasyon başlatıldı. Uluslararası haber ajanslarının da son dakika olarak duyurduğu operasyonlarda İstanbul'da 18, Ankara'da 60, Bursa'da 46, Şanlıurfa'da 150, Konya'da 75, İzmir'de 8, Adıyaman'da 10, Elazığ'da 12, Bingöl'de 10, Adana'da 25, Çorum'da 19, Hatay'da 38, Malatya ve Kilis'te 6, Kocaeli'nde 10, Antalya'da 10, Muğla'da 3, Diyarbakır'da 4 ve Van'da da 8 kişi gözaltına alınarak operasyonlar kapsamında gözaltına alınanların sayısı 512'ye ulaştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, DEAŞ terör örgütü yanlısı olarak faaliyet gösteren ve haklarında eylem hazırlığında oldukları şeklinde bilgiler bulunan, aralarında İstanbul'da sorumlu düzeyde kişilerin de yer aldığı şüphelilere yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Esenler, Şişli, Bağcılar, Bahçelievler, Maltepe, Sultanbeyli, Sancaktepe, Güngören, Beyoğlu, Pendik ve Ümraniye ilçelerindeki 20 adreste ve Kocaeli'nde bir adrese operasyon düzenleyen ekipler, F.Z, Y.S, M.K, İ.K, Y.K, İ.A, M.Ç, Ö.Y, S.U, Y.A, F.T, A.U, V.K, H.E, R.C.K, A.T, B.S. ile yabancı uyruklu A.W olmak üzere 18 şüpheliyi gözaltına aldı.

Şüphelilerin ikamet ve araçlarında yapılan aramada çok sayıda dijital malzemeyle örgütsel doküman ele geçirildi.

Ayrıca operasyonda yakalanan 10'u çocuk 14 yabancı uyruklu kişi, sınır dışı işlemleri için bölge polis merkezlerine teslim edildi.

ANKARA'DA DEAŞ OPERASYONU: 60 KİŞİ GÖZALTINDA

Ankara'da düzenlenen operasyonda aralarında yabancı uyruklu kişilerinde bulunduğu 60 kişi gözaltına alındı. Operasyonun terör örgütü DEAŞ'a yönelik olduğu kaydedildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerince terör örgütü DEAŞ'a yönelik önceden tespit edilen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Altındağ, Mamak, Sincan ve Çubuk ilçelerinde yapılan baskınlarda aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 60 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

İZMİR'DE DEAŞ OPERASYONU 

Terör örgütü DEAŞ'a yönelik  operasyonda eylem  hazırlığında oldukları ileri sürülen 8 zanlı gözaltına alındı. Eylem hazırlığında oldukları ileri sürülen  şüphelilerin adreslerinde FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in kitaplarının da  bulunması dikkati çekti

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, İl  Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, terör örgütü DEAŞ'a yönelik  kent merkezi ve Menemen ilçesinde belirlenen 9 adrese eş zamanlı operasyon  düzenledi.

Gözaltına alınan 8 zanlının terör örgütü adına çatışma bölgelerinde  faaliyette bulundukları, DEAŞ üyeleriyle irtibat halinde oldukları,  zaman zaman  çatışma bölgelerine gidip geldikleri ve kentte eylem hazırlığında oldukları ileri  sürüldü.

Zanlıların adreslerinde yapılan aramada çok sayıda örgütsel döküman  ile bir av tüfeği ve bir ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Şüphelilerin evlerinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet  Yapılanması (FETÖ/PDY) elebaşı Fetullah Gülen'e ait kitapların da bulunması  dikkati çekti.

ADIYAMAN MERKEZLİ 5 İLDE DEAŞ OPERASYONU: 10 GÖZALTI

Adıyaman merkezli 5 ilde polis tarafından terör örgütü DEAŞ'a yönelik çok sayıda adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, Özel Harekat polisleri eşliğinde terör örgütü DEAŞ'a yönelik Adıyaman merkezli İstanbul, Samsun, Manisa, ve Gaziantep'te çok sayıda adrese şafak vakti eş zamanlı baskın yaptı. Yapılan baskınlarda bazı evlerde kapılar, Özel Harekat polisleri tarafından koçbaşı ile açıldı. Evlerinde arama yapılan ve bazı örgütsel doküman ele geçirilen 10 kişi gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen şüpheliler sorgulanmaya başlandı. Ayrıca Adıyaman ve İlçelerde Suriye uyruklu ailelerin yaşadığı 84 adreste DEAŞ ve diğer terör örgütlerine yönelik kimlik sorgulaması yapıldı.

BURSA'DA DEAŞ OPERASYONU: 46 KİŞİ  GÖZALTINA ALINDI

Bursa'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda 46 kişi  gözaltına alındı.İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Nilüfer,  Osmangazi, Yıldırım, Gürsu ve Orhaneli ilçelerinde belirlenen adreslere eş  zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonlarda DEAŞ üyesi oldukları iddiasıyla aralarında yabancı  uyrukluların da bulunduğu 46 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

ELAZIĞ’DA DEAŞ OPERASYONU: 12 GÖZALTI 

Elazığ’da terör örgütü DEAŞ'a yönelik Özel Harekat timlerinin desteğiyle düzenlenen eş zamanlı operasyonda 16 adres basılarak, 12 şüpheli gözaltına alındı. 

Edinilen bilgiye göre, Elazığ Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde terör örgütü DEAŞ'a yönelik çalışma yaptı. Polisin yaptığı çalışmada il merkezi, Karakoçan ve Palu ilçelerinde 16 adres tespit edildi. Belirlenen adreslere bu sabah erken saatlerde Özel Harekat timlerinin de desteğiyle operasyon yapıldı. Operasyonda, 12 şüpheli gözaltına alındı.

Gözaltına alınan zanlılar Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilerek ifadeleri alınmak üzere İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Operasyon kapsamında dijital veriler ele geçirilirken, 4 şüphelinin de arandığı öğrenildi.

BİNGÖL'DE DEAŞ OPERASYONU: 10 KİŞİ GÖZALTINDA

Bingöl'de, terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığıca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, kent merkezinde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda DEAŞ üyesi oldukları iddiasıyla 10 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

KONYA'DA DEAŞ'A, OPERASYON: 75 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

KONYA'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik yapılan soruşturma kapsamında 75 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bugün eş zamanlı yapılan operasyonda 30'un üzerinde kişinin gözaltına alındığını ve operasyonun devam ettiği öğrenildi. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından terör örgütü DEAŞ'a yönelik yapılan soruşturma kapsamında 75 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Bunun üzerine Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Özel Harekat Polisi eşliğinde bugün sabah saatlerinde daha önce belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 30'un üzerinde kişi gözaltına alınırken, operasyonun devam ettiği belirtildi. Şüphelilerin, örgüte lojistik destek sağladığı ve Suriye gidip- gelerek örgütle temasa geçtikleri ileri sürüldü. Gözaltına alınan şüpheliler sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Konya Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Şüphelilerden birinin, kendisini görüntüleyen gazetecilere "Yakışıklı çıkar mıyız. Biraz yakışıklı çıkarız mıyız" demesi dikkat çekti. Soruşturma sürüyor.

ŞANLIURFA'DA DEAŞ OPERASYONU: 150 GÖZALTI
Şanlıurfa'da  polis tarafından, terör örgütü DEAŞ'a yönelik Suriyeli'lerin kaldığı otel ve evlere düzenlenen eş zamanlı operasyonda 150 kişi gözaltına alındı.Terörle Mücadele Şubesi polisleri, terör örgütü DEAŞ soruşturması kapsamında bir süredir izlemeye alınan Suriyeli'lerin yakalanması için bu sabah harekete geçti. Savcılık talimatıyla kentin çeşitli semtlerinde Suriye uyrukluların kaldığı otel ve evlere polisler tarafından eş zamanlı baskın düzenledi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı baskınlarda 150 Suriyeli gözaltına alındı. Halen devam eden operasyonda Suriyeli şüphelilerin kaldığı otel ve evlerde yapılan aramada çok sayıda dokümana da el konuldu. Sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülen şüphelilerin, DEAŞ ile irtibatlarına yönelik sorgulanacağı bildirildi.

ADANA'DA DEAŞ OPERASYONU: 25 GÖZALTI

Adana'da terör örgütü DEAŞ'e yönelik operasyonda 25 kişi gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, merkez Yüreğir ilçesine bağlı Yeşilbağlar ve Kiremithane mahallelerinde belirlenen adreslere operasyon düzenledi. Özel harekat ekiplerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 polis, 53 adreste arama yaptı. Operasyonda 25 kişi gözaltına alındı.

ÇORUM'DA DEAŞ OPERASYONU: 19 GÖZALTI

Çorum'da düzenlenen DEAŞ operasyonunda aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı.

Çorum İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerince terör örgütü DEAŞ'a yönelik belirlenen adreslere sabaha karşı eş zamanlı operasyon düzenledi. İl merkezi ve bazı ilçeleri de kapsayan operasyonda belirlenen adreslerde arama gerçekleştirildi. Yapılan baskınlarda aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sağlık kontrolü için Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Ardından sorgulanmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

HATAY'DA DEAŞ OPERASYONU: 38 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Hatay'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda 38 kişi gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, merkez ve ilçelerde terör örgütü DEAŞ'a yönelik bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 38 kişi gözaltına alındı. Soruşturma sürüyor.

MALATYA VE KİLİS'TE DEAŞ OPERASYONU

Malatya ve Kilis'te terör örgütü DEAŞ'e yönelik operasyonda 6 kişi yakalandı. Malatya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kent merkezinde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda, terör örgütü DEAŞ üyesi oldukları iddiasıyla 2 kişi gözaltına alındı.

Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, emniyete götürüldü.

KİLİS

Kilis'te ise terör örgütü DEAŞ'e yönelik operasyonda 4 kişi yakalandı.

Kilis Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, belirlenen 5 adrese operasyon düzenledi.

Özel harekat ekiplerinin destek verdiği operasyonda, terör örgütü DEAŞ üyesi oldukları ve örgütsel faaliyetlerde bulundukları iddiasıyla 4 zanlı gözaltına alındı.

Yabancı uyruklu oldukları belirlenen zanlılar, sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.

KOCAELİ'NDE DEAŞ OPERASYONU: 10 GÖZALTI

Türkiye genelinde DEAŞ terör örgütüne yönelik yürütülen operasyonlar kapsamında Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şube (TEM) ekipleri Kocaeli'nde eş zamanlı baskınlar düzenledi. Yapılan operasyonlar kapsamında 10 şüpheli gözaltına alınarak ifadeleri alınmak üzere emniyet müdürlüğüne götürüldü. 

ANTALYA'DA DEAŞ OPERASYONU: 10 GÖZALTI

Antalya'da düzenlenen DEAŞ operasyonunda Suriye uyruklu 10 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) tarafından DEAŞ terör örgütü yanlısı olarak faaliyet gösterdiği ve haklarında eylem hazırlığında oldukları şeklinde bilgiler bulunan şüphelilere yönelik Antalya'nın Kumluca, Kaş ve Alanya ilçesinde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Antalya merkezli yapılan operasyonlarda DEAŞ üyesi olduğu iddia edilen Suriyeli uyruklu 10 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüphelilerin sorgusunun devam ettiği öğrenildi.

MUĞLA'DA DEAŞ OPERASYONU: 3 GÖZALTI

Muğla'nın Fethiye ilçesinde terör örgütü DEAŞ'a yönelik  operasyonda, 3 şüpheli gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Muğla Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ile Özel  Harekat Şube müdürlükleri ekipleri, Fethiye ilçesi Kumluova Mahallesi'nde  belirlenen adrese operasyon düzenledi.

Operasyonda, terör örgütü DEAŞ üyesi oldukları iddiasıyla Suriye  uyruklu 3 kişi gözaltına alındı. Zanlılar, Antalya'ya götürüldü.

DİYARBAKIR’DA DEAŞ OPERASYONU: 4 GÖZALTI

Diyarbakır’da terör örgütü DEAŞ’a yönelik gerçekleştirilen operasyonda 4 şüpheli gözaltına alındı. 

Edinilen bilgilere göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca terör örgütü DEAŞ’a yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince kent merkezinde belirlenen bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda, DEAŞ üyesi olduklarından şüphe edilen 4 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, ifadeleri alınmak üzere Terörle Mücadele Şubesine götürüldü.

VAN'DA DEAŞ OPERASYONU: 8 GÖZALTI

Van'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonda 8 kişi  gözaltına alındı.  İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Özel Harekat Şubesi ekipleri,  terör örgütü DEAŞ'a yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 9 adrese eş zamanlı  operasyon düzenledi.

Operasyonda örgüt üyesi oldukları iddiasıyla 8 kişi gözaltına alındı,  bir şüphelinin de arandığı öğrenildi.

Şüpheliler, ifade işlemleri için İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0