13.04.2018 08:35 | Son Güncelleme:
AJANSLAR

Son dakika! Dev FETÖ operasyonu! Sayı 140'a çıktı

Konya'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün Türk Silahlı Kuvvetleri'nde sözleşmeli personel olarak yetiştirdiği kripto olarak bilinen 70 muvazzaf asker hakkında yakalama kararı çıkarıldı. FETÖ'nün sözde Deniz Kuvvetleri yapılanmasına yönelik soruşturmada aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 70 kişi hakkında gözaltı kararı verildi

34 ilde düzenlenen operasyonda gözaltı işlemleri sürerken, şüphelilerin örgütün ışık evlerinde yetişen, örgüte sadakatinden şüphe edilmeyen, örgütün kendisine verdiği her türlü görevi yerine getirmeye hazır olan, şakirtlik seviyesi yüksek olan, talebe mesullüğü ve asker abiliği yapmış kişiler oldukları belirtildi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, daha önce gözaltına alınan askerlerin ve örgütün mahrem imamlarının ifadeleri ve yapılan çalışmalar sonucunda örgütün Türk silahlı Kuvvetleri'ne yerleştirdiği kişiler tespit edildi. TSK'ya yerleştirilenlerin ortaokul, lise, üniversite tahsilleri sırasında örgüte ait öğrenci evlerinde kaldıkları, dönemsel olarak örgütün üniversite yapılanması içerisinde başta talebe mesullüğü olmak üzere mahrem alanda da görev üstlendikleri saptandı. Şüphelilerin örgütün ışık evlerinde yetişen, örgüte sadakatinden şüphe edilmeyen, örgütün kendisine verdiği her türlü görevi yerine getirmeye hazır olan, şakirtlik seviyesi yüksek olan, talebe mesullüğü ve asker abiliği yapmış kişiler oldukları da belirtildi. TSK'ya sözleşmeli personel olarak yerleştirilen mahrem yapılanma içerisinde bulunan 70 muvazzaf askerin yakalanması için karar çıkartıldı. Konya merkezli 34 ilde bu sabah eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonun ve gözaltı işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

SÖZDE DENİZ KUVVETLERİNE OPERASYON

FETÖ'nün sözde Deniz Kuvvetleri yapılanmasına yönelik soruşturmada  aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 70 kişi hakkında gözaltı kararı  verildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca,  FETÖ'nün sözde Deniz Kuvvetleri yapılanmasına yönelik soruşturmada yeni bir  gelişme yaşandı.

Soruşturma çerçevesinde, geçtiğimiz günlerde yakalanan, örgütün bazı  asker üyelerinden sorumlu olduğu, yapılanmanın Marmara Bölgesi'ndeki en üst düzey  seviyesindeki Halit kod adlı sözde ''imama'' bağlı bulunduğu ve bir devlet  okulunda öğretmenlik yaptığı belirlenen Engin kod adlı şüpheli E.K'den ele  geçirilen dijital dokümanlar sonucunda, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından  halen faaliyet yürüten şüphelilere ulaşıldı.

Savcılık, söz konusu sözde Deniz Kuvvetleri yapılanmasında halen  faaliyet yürütülen yarbay, binbaşı ve yüzbaşı rütbelerindeki 2'si ihraç, 2'si  açığa alınmış, 11'i halen muvazzaf olmak üzere toplam 15 subay ile askerlerden  sorumlu "müdür yardımcısı, müdür ve öğretmen'' kademelerinde sivil yöneticiler ve  sivil yöneticilerle örgütsel muhaberede görev yaptığı anlaşılan 18 sivil yönetici  eşi dahil olmak üzere toplam 70 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkardı.

Savcılığın talimatını alan polis ekiplerince düzenlenen operasyonda,  18 şüpheli gözaltına alındı.

Bu arada E.K'den ele geçirilen dijital dokümanların incelemesinin de  sürdüğü öğrenildi.

Söz konusu dijital dokümanlarda, örgütsel yazışmaların içeriğinin  güncel olduğu, örgüt mensubu askerlerin tayini, görev yerleri, ve yapılanmada  askerden sorumlu ''öğretmen'' tabir edilen hangi sivil unsurun sorumluluğuna  hangi askerin verileceği, sivil unsur ve askerlerin kod isimleri, hangi askerin  yeni kurmaylık sistemi olan ''Karsu'' (karargah subaylığı eğitimi) eğitimine  sızdırılacağı, hücre evlerinin adresleri, hangi yöntemle ve güzergahlar üzerinden  firari edilmesi gerektiği, örgüt mensubu sivil unsur ve askerlerin eş bilgileri  de dahil örgüt arşivine ilişkin delillerin bulunduğu öğrenildi.

Bu habere ifade bırak
  • 3Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy3