09.03.2018 03:21 | Son Güncelleme:

Son Dakika: Tarihi anlar! Trump ve Kim Jong-un bir araya gelecek

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'dan gelen daveti kabul ettiği ve ikilinin mayıs ayında görüşeceği bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kuzey Kore lideri Kim  Jong-un'dan gelen daveti kabul ettiği ve ikilinin mayıs ayında bir araya geleceği  bildirildi. 

Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui-Yong, ABD'li  yetkililerle görüşmesinin ardından Beyaz Saray'da basın açıklaması yaptı.

Kuzey Kore lideri Kim'in Trump'a gönderdiği ve içinde ABD Başkanı ile  en kısa sürede görüşme beklentisinin de yer aldığı bir mektuptan bahseden Chung,  "Başkan Trump, kalıcı bir şekilde (Kore Yarımadası'nın) nükleerden arındırılması  amacına ulaşmak için mayıs ayında Kim Jong-un ile görüşeceğini söyledi."  ifadesini kullandı.

KUZEY KORE FÜZE DENEMESİ YAPMAYACAK

Chung, "Kim ayrıca Kuzey Kore'nin bundan sonra herhangi bir nükleer  veya balistik füze denemesi yapmaktan kaçınacağı vaadinde bulundu. Ayrıca ABD ile  Güney Kore arasındaki rutin askeri tatbikatların sürmesi gerektiğini anladığını  belirtti." değerlendirmesini yaptı.

Güney Koreli yetkili ayrıca, bu adımlarla iki ülke arasında  barışçıl bir çözüm bulunması umutlarının daha da güçlendiğini vurguladı.

BEYAZ SARAY TEYİT ETTİ

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, yaptığı yazılı  açıklamada, Trump ile Kim'in bir araya geleceğini doğruladı. Sanders, görüşme  yeri ve zamanının daha sonra belirleneceğini kaydetti.

Açıklamada Sanders, "Kuzey Kore'nin nükleerden arındırılmasını  sabırsızlıkla bekliyoruz. O zamana kadar (Kuzey Kore üzerindeki) tüm yaptırımlar  ve maksimum baskı devam etmelidir." ifadesine yer verdi.

Önceki gün Trump, Twitter hesabından konuyla ilgili olarak, "Kuzey  Kore ile müzakerelerde muhtemel ilerlemeler sağlanıyor. Uzun yılların ardından  ilk kez ilgili tüm taraflar ciddi bir çaba gösteriyor. Dünya izliyor ve bekliyor.  Belki bu boş bir umuttur fakat ABD (olumlu veya olumsuz) her iki yönde de daha  ileri gitmeye hazırdır." değerlendirmesinde bulunmuştu.

OLİMPİYAT DİPLOMASİSİ

Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki olumlu atmosfer, Kuzey Kore lideri  Kim Jong-un'un, yeni yıl konuşmasında, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'na  heyet gönderilebileceğini ve bu konuda Seul ile görüşmelere açık olduklarını  açıklamasıyla başlamıştı.

İki ülke heyetlerinin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)  gözetiminde vardığı anlaşma kapsamında olimpiyatlara Kuzey Kore'den 22 sporcunun  katılması ve iki ülke sporcularının olimpiyat töreninde aynı bayrak altında  yürümesi kararlaştırılmıştı.

Pyeongchang Kış Olimpiyatları'nın 9 Şubat'taki açılış törenine Kuzey  Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong da katılmıştı. Ardından Güney  Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından görevlendirilen özel heyet, iki günlük  ziyarette dün akşam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yemekte bir araya gelmiş,  Kim'in "yeniden birleşme" ve daha yakın ilişkiler tesis etme konusunda isteğini  dile getirdiği kaydedilmişti.

 

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 4Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 3Üzgünüm
Toplam Oy12