29.09.2017 22:22 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika: ABD'den net yanıt! 'Tanımıyoruz'

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, "ABD'nin, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin (IKBY) 25 Eylül'de yaptığı tek taraflı referandumu tanımadığını" açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin (IKBY)  gayrimeşru referandumuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Ülkesinin Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin tek taraflı referandumunu  tanımadığını vurgulayan Tillerson, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Oylama ile sonuçlar meşruiyetten yoksundur; biz birleşik, federal,  demokratik ve müreffeh bir Irak'ı destekliyoruz. Bu tek taraflı adımın muhtemel  negatif sonuçlarından dolayı endişeliyiz. Oylamadan önce hem IKBY'yi hem Bağdat  merkezi hükümetini daha verimli bir çerçeve konusunda ikna etmek üzere çalıştık."

Açıklamada bu çabaların IKBY'deki Kürtlerin istikrar ve iyiliğini de gözeterek ortaya konulduğu ancak sonrasında tek taraflı olarak yapılan  referandumun yanlış sonuçlara neden olduğu kaydedildi.

"Tüm tarafları sakin olmaya davet ediyoruz"

Açıklamasında Tillerson, "Tüm tarafları sakin olmaya ve karşılıklı  tehditleri sona erdirmeye davet ediyoruz. Iraklı Kürt yetkilileri merkezi  hükümetin anayasal olarak belirlenmiş rolüne saygı duymaya çağırıyoruz. Merkezi  yönetimi de tehditleri ve muhtemel güç kullanımı imasını terk etmeye çağırıyoruz.  ABD, Irak'ın komşuları da dahil tüm tarafları tek yanlı eylemlerden ve güç  kullanımından uzak durmaya davet ediyor." ifadelerini kullandı.

DEAŞ'la mücadelenin henüz bitmediğini hatırlatan Tillerson, Irak'taki  güçlerin DEAŞ'la mücadeleye odaklanması gerektiğini vurguladı. Açıklamasının  sonunda Tillerson, tüm tarafları yapıcı şekilde Irak'ın geleceğini önceleyen bir  diyaloğa çağırdı.

25 Eylül'de IKBY'nin yaptığı gayrimeşru referanduma başta Türkiye  olmak üzere birçok komşu ülkeden tepki gelmiş, ABD yönetimi de söz konusu referanduma karşı olduğunu açıklamıştı.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0