15.05.2019 14:18 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika... ABD'nin ardından Almanya ve Hollanda da açıkladı!

Almanya ve Hollanda'nın orduları, artan bölgesel gerilimi gerekçe göstererek Irak'taki faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

ABD Dışişleri'nin flaş açıklamasının ardından, Almanya ve Hollanda da harekete geçti. 

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jens Flosdorf, Berlin’de düzenlenen  basın toplantısında Alman ordusunun Irak’ta eğitim faaliyetlerini askıya aldığını  belirterek, bu kararın, bu yönde adım atan ortak ülkelerle uyum içinde  verildiğini ifade etti.

Kararın mevcut durumdan dolayı alındığını ifade eden Flosdorf, "Ancak  bu, bunun (eğitim faaliyetlerinin) gelecek günlerde tekrar başlamayacağı anlamına  gelmez" değerlendirmesinde bulundu.

Büyük bir dikkatle hareket ettiklerini söyleyen Flosdorf, Irak'ta  yüksek güvenlik seviyesinin uygulandığını ve askerlerin kaldıkları yerlerden  çıkmamalarının ve bulundukları yerlerden ayrılmamalarının ön görüldüğünü  belirtti.

"Güvenlik durumunun kötüleştiğine ilişkin bir ipucu var mı?"  şeklindeki soruya da cevap veren Flosdorf, "Bizim bir ipucumuz yok. Somut bir  tehdit yok. Daha çok oradaki  güvenlik durumu genel olarak gergin olarak  değerlendiriliyor. Alman hedeflerine yönelik somut saldırı uyarıları yok.  Müttefiklerimizle ve diğer ortak ülkelerle koordinasyon içindeyiz." dedi.

Flosdorf, Almanya’nın Bağdat'ın kuzeyindeki Taji kentinde 60, Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bölgesinde de 100 Alman askerin bulunduğunu  kaydetti.

Almanya, terör örgütü DEAŞ'la mücadele kapsamında IKBY güçlerine ve  Irak ordusuna eğitim vermesi amacıyla bölgeye   askeri eğitim birliği  göndermişti.

Hollanda da askıya aldı

Hollanda da Irak'taki askerlerinin görevlerinin askıya alındığını açıkladı.

ABD 'gelmeyin' demişti

Washington,  kritik durumlarda görevli kişiler dışındaki bütün ABD Dışişleri çalışanlarının Irak'tan ayrılacağını bugün duyurmuştu. Bağdat ve Erbil'deki ABD diplomatik temsilciliklerinde çalışanların ülkeyi terk etmeleri emredildi. İki temsilcilikte de normal vize işlemleri askıya alınıyor. 

ABD'nin Irak Büyükelçiliği, Pazar akşamı Twitter'dan yaptığı duyuruda, "bölgede artan gerginlik" nedeniyle, vatandaşlarının ülkeye gelmemesi tavsiyesinde bulunmuştu. 

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 4Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 10Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy17