02.03.2017 14:17 | Son Güncelleme:

Adıyaman'da korkutan depremler! İşte son durum...

Adıyaman'da bugün öğle saatlerinde meydana gelen merkez üssü Samsat olan Richter ölçeğine göre 5.5 büyüklüğünde deprem bazı binaların yıkılmasına, çok sayıda binanın ağır hasar görmesine ve yaralanmalara neden oldu.

Depremin ardından bölgede büyük panik yaşanırken artçı sarsıntılar devam ediyor.

Adıyaman’ın Samsat ilçesinde meydana gelen depremin ardından evleri yıkılan ve geceyi dışarıda geçirmek zorunda kalan vatandaşlar için çadırlar kurulmaya başlandı.

Merkez üssü Adıyaman'ın Samsat İlçesi olan 5,5 büyüklüğündeki deprem de çok sayıda kamu binası ve ev hasar gördü. Samsat Belediyesi başta olmak üzere Hükümet Konağı kamu lojmanları depremde kullanılamaz hale geldi.

Yerin 11 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Adıyaman'ın yanı sıra Şanlıurfa, Gaziantep, Malatya, Kilis ve Kahramanmaraş'ta da şiddetli hissedildi.

SAMSAT'TA 4,0 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde 4,0 büyüklüğünde deprem  oldu. 

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet  sitesinde, bugün saat 20.03'te merkez üssü Adıyaman'ın Samsat ilçesi olan 4,0  büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği belirtildi.

Depremin 9,14 kilometre derinlikte oluştuğu bildirildi.

  Aynı bölgede saat 14.07'de ise 5,5 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi.

ÇADIRLAR KURULMAYA BAŞLADI

Adıyaman’ın Samsat ilçesinde meydana gelen depremin ardından evleri yıkılan ve geceyi dışarıda geçirmek zorunda kalan vatandaşlar için AFAD devreye girdi. Depremzedeler için getirilen çadırlar kurulmaya başladı.

BAŞBAKAN YARDIMCISI VEYSİ KAYNAK'TAN AÇIKLAMA
 
Başbakan Yardımcısı Kaynak, Pazarcık Kaymakamlığını ziyaretinde Adıyaman'daki depreme  ilişkin açıklama yaptı. Veysi Kaynak, bugün 14.07'de Adıyaman'ın Samsat ilçesinde  5,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini, iki de artçı sarsıntı  gerçekleştiğini belirtti.

Adıyaman Valisi Abdullah Erin'den bilgi aldığını aktaran Kaynak,  "Akdamar ve Taşkuyu köylerinde hasarlı binalar var. İki hafif yaralı mevcut.  Allah'a şükür ağır yaralı veya hayatını kaybeden vatandaşımız yok. Ayrıca ağır  hasarlı binalar bize rapor edilmedi. Şu anda Adıyaman AFAD İl Müdürümüz bölgeye  hareket halinde. Civar illerden, Malatya'dan, Diyarbakır'dan, arama kurtarma ve  müdahale birlikleri oraya doğru hareket halinde. AFAD Başkanımız Halis Bilden ve  Sağlı Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürümüz Hasan Aydınlık bey de şu  anda ilçeye ulaşmak üzereler. Öncelikle geçmiş olsun." diye konuştu.

"5,5 büyüklüğündeki bir deprem Türkiye şartlarında önemli sayılacak  büyüklükte bir deprem" diyen Kaynak, depremin, Kahramanmaraş'ta da bölge illerde  de hissedildiğini kaydetti.

Can kaybı ve ağır yaralının olmadığını vurgulayan Kaynak, "İki köyde  hasarlı binalar bulunuyor ancak ağır hasarlı ya da yıkılan bina yok." ifadesini  kullandı.

Bugün tespitler yapıldıktan sonra, binalar hasarlı ve oturulamayacak  durumdaysa, hemen oralara AFAD'ın gerekli barınma imkanlarını sağlayacağına  işaret eden Kaynak, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde meydana gelen deprem sonrası  konteynerler oluşturduklarını, bu bölgede de gerek olmamasını dilediğini ancak  hazırlıkların bulunduğunu, vatandaşların başka ihtiyaçları da ortaya çıkarsa karşılayacaklarını bildirdi.

Kaynak, şu anda bölgede durum tespiti yapmaya devam ettiklerini  aktardı.


ADIYAMAN VALİSİ: CAN KAYBIMIZ YOK

Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Samsat ilçesindeki  depremle ilgili, "En büyük tesellimiz şu ana kadar Allah'a şükür can kaybımız  olmamasıdır. 28-30 yaralı vatandaşımız var, hepsi ayakta taburcu edilebilecek  durumda." dedi. 

Erin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat 14.07'de meydana gelen  depremin özellikle Samsat'ta etkili olduğunu ancak Adıyaman'da da hissedildiğini  söyledi.

Depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Erin,  devlet olarak ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi.

Vali Erin, şöyle devam etti:

"En büyük tesellimiz şu ana kadar Allah'a şükür can kaybımız  olmamasıdır. 28-30 civarı yaralı vatandaşımız var, hepsi ayakta taburcu  edilebilecek durumda. 4-5 köyde 20'ye yakın eski köy evi yıkıldı. Geri kalan bazı  yerlerde de hasar oluştu. Depremden etkilenenler için bu gece önemli. Biz de her  türlü önlemi aldık. Tam bir seferberlik halindeler, bu gece ve yarın için önlem  alındı. AFAD Başkanlığı da depremzedelerin battaniye, çadır, yemek ve gıda  ihtiyacı için her türlü önlemi aldı. Yıkıntı ve hasar için gerekli çalışmalar  yapılıyor. Geçmiş olsun."

Erin, vatandaşların sosyal medyada yer alan haberlere itibar  etmemeleri gerektiğini de belirtti.


SAMSAT BELEDİYE BAŞKANI: ÇOK SAYIDA EV HASAR GÖRDÜ

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Samsat  ilçesinde meydana gelen depreme ilişkin, "Merkezdeki binalarda çok hafif hasar  var ancak köylerde hasar var. Merkezde bazı binalarda ve minarelerde çatlamalar  var. Merkezdeki bir okulda hasar var. Bütün ekipler alarmda. Çalışmalarımız  sürüyor." dedi. 

Kutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat 14.07'de Samsat  ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremde hasar gören binalar olduğunu  söyledi.

Şehir merkezinde büyük bir sıkıntı yaşanmadığını belirten Kutlu,  "Merkezdeki binalarda çok hafif hasar var ancak köylerde hasar var. Merkezde de  hasar olan yerler var. Bazı binalarda ve minarelerde çatlamalar var. Merkezdeki  bir okulda hasar var.  Bütün ekipler alarmda. Çalışmalarımız sürüyor." diye  konuştu.

Kutlu, can kaybına ilişkin henüz kendilerine bilgi ulaşmadığını  sözlerine ekledi.

DEPREMLER DURMUYOR

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde meydana gelen depremin  ardından çok sayıda artçı sarsıntı kaydedildi. 

Alınan bilgiye göre, Samsat ilçesinde saat 14.07'de meydana gelen 5,5  büyüklüğündeki deprem, Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Kahramanmaraş gibi civar  illerden de hissedildi. İlk depremin ardından saat 14.16'da 4,2 büyüklüğünde bir artçı  sarsıntı meydana geldi.
Kısa aralıklarla 14 artçı sarsıntının daha kaydedildiği bölgede, hasar  tespit çalışmaları sürüyor.
 

"KÖYLERDE HASAR VAR"

Adıyaman Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Başkanı Osman  Ertuğrul Altuğ, Adıyaman'ın Samsat ilçesinde meydana gelen depremle ilgili hasar  tespit çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "İlçeye bağlı bazı köylerde hasar  olduğu yönünde bilgiler var. Can kaybı olduğuna dair henüz bilgi gelmedi." dedi. 

Altuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adıyaman'ın Samsat ilçesinde  saat 13.07'de 5,5 büyüklüğünde depremin ardından Vali Abdullah Erin başkanlığında  kriz merkezi oluşturulduğunu bildirdi.

Ekiplerinin Samsat ilçesinde çalışma yaptığını ifade eden Altuğ,  "Hasar tespit çalışmaları sürüyor. İlçeye bağlı bazı köylerde hasar olduğu  yönünde bilgiler var. Can kaybı olduğuna dair henüz bilgi gelmedi." dedi.

Altuğ, ekiplerine çevre illerden de ekiplerin destek verdiğini  aktardı.Bu arada, deprem nedeniyle Adıyaman merkezdeki Musalla Caddesi'nde  bulunan Musalla Camisi'nin minaresinde hasar meydana geldi. Olay yerine ulaşan  itfaiye ekipleri, bazı bölümlerinde çatlamalar görülen minareyi yıkmak için  çevrede güvenlik önlemi aldı.Musalla Mahallesi'nde bir evin çatısında da hasar meydana geldiği  öğrenildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0