09.02.2018 09:57 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika: Afrin'de öldürülen terörist sayısı 1062'ye yükseldi

Genelkurmay Başkanlığı Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı harekatında dün 19 hedefin imha edildiğini ve 34 teröristin öldürüldüğünü açıkladı. 21 günde öldürülen terörist sayısının 1062'ye yükseldi.

Öte yandan TSK acı haberi de duyurdu. Afrin'in güney batısında çıkan çatışmada bir asker şehit oldu.

TSK'nın 20 Ocak günü saat 17.00'de, 72 savaş uçağının havalanmasıyla başlattığı 'Zeytin Dalı Harekatı'nda 21'inci güne girildi. TSK birlikleri ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerinin Kilis ve Hatay'dan giriş yaptığı Afrin kırsalındaki 40 köy ve kritik noktanın ele geçirildiği harekatta, derinlik oluşturularak, ilerleyiş sürdürülüyor.Kilis ve Hatay'ın ilçelerini hedef alan roket ve havan saldırılarının engellenmesi ile sınırdaki terör unsurlarının bertaraf edilmesi amaçlanan harekatta gece yarısı jetler havalandı  terör hedeflerini yerle bir etti. 

Genelkurmay Başkanlığı Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı harekatı ile ilgili açıklama yaptı.  Açıklamada, 21'inci güne girilen harekatta, etkisiz hale getirilen terörist sayısının 1062 olduğu belirtilerek, şöyle denildi: "Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 19 hedef imha edilmiştir. Harekâta katılan uçaklar emniyetle üslerine dönmüşlerdir. Bölgeden elde edilen bilgilere göre; 08 Şubat 2018 tarihinde, 34 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1.062 olmuştur. Hava harekâtı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir."

BOMBARDIMAN SABAH DA DEVAM ETTİ

Gece yarısı başlayan bombardıman, sabahın ilk ışıklarıyla yeniden başladı. Türkiye sınırına yakın noktada bulunan Afrin'in Bafelyun Dağı, Şeyh Huruz Dağı, Kefer Cenne köyü, Şeran ve Racu beldeleri ile teröristlerin toplanma alanları, TSK'ya ait savaş uçakları, obüs ve roketatarlarla ateş altına alındı. Havadan ve karadan vurulan terör hedeflerinden yükselen dumanlar, Türkiye tarafından da görülürken, sınır hattında uçak hareketliliğinin sürdüğü gözlendi.

BİR ASKER ŞEHİT OLDU 

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, terör örgütleri  PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensuplarıyla bugün Afrin'in güney batısında girilen  çatışmada bir askerin şehit olduğu belirtildi. Açıklamada, "Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırılarda  hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin kederli  ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır  dileriz." ifadelerine yer verildi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 93Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 4Üzgünüm
Toplam Oy101