15.03.2019 13:11 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika... Avrupa Birliği'nden Türkiye açıklaması

AB: "Aday ülke ve önemli bir ortak olan Türkiye ile ilişkilerimizin önemini teyit ediyoruz"

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası  Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "Türkiye-AB iş birliği sadece mülteciler  için değil Suriye'de siyasi çözüm için de önemli." dedi.

Mogherini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Komisyonu Komşuluk  Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, AB-Türkiye  Ortaklık Konseyi'nin ardından basın toplantısı düzenledi.

Yaklaşık 4 yılın ardından Ortaklık Konseyi toplantısının  gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu belirten Mogherini, Türkiye-AB  ilişkilerinde çeşitli konuların ele alındığını belirterek Türkiye'nin AB için  stratejik öneme sahip bir ortak olduğunu anımsattı.

İnsan hakları ve hukukun üstünlüğü gibi çeşitli konuların toplantıda  görüşüldüğünü söyleyen Mogherini, Türkiye'nin güvenlik kaygılarını anladıklarını  ancak OHAL'in kalkmasının ardından uygulanan ilgili tedbirlerin de geçmişte  kalması gerektiğini dile getirdi.

Türk yargısını eleştiren Mogherini, 2016'daki darbe teşebbüsünün neden  olduğu yaraların bilincinde olduklarını, Türkiye'nin büyük tehditlerle mücadele  ettiğini ancak artık normale dönmenin istikrar ve ekonomik açıdan önemli olduğunu  belirtti.

"Suriyeli göçmenler konusunda AB ve Türkiye'nin iş birliği önemli"

Dış ilişkiler ve bölgesel konularda AB ve Türkiye'nin yoğun biçimde  görüştüğünü hatırlatan Mogherini, Suriyeli göçmenler konusunda AB ve Türkiye'nin  iş birliğinin önemli olduğunu vurguladı.

Mogherini, Brüksel'de düzenlenen "Suriye ve Bölgenin Geleceğinin  Desteklenmesi" konferansında rekor seviyede yardım taahhüdünde bulunulduğunu  anımsatarak, "Türkiye-AB iş birliği sadece mülteciler için değil Suriye'de siyasi  çözüm için de önemli." dedi.

İyi komşuluk ilişkilerin önemli olduğunun altını çizen Mogherini,  önümüzdeki dönemde enerji gibi kilit konularda görüşmeleri yoğunlaştırmayı  sabırsızlıkla beklediklerinin, enerjinin uyumsuzluk veya tansiyon yerine iş  birliğinin gerçekleştirildiği bir alan olması gerektiğini söyledi.

Mogherini, Doğu Akdeniz'de enerji alanındaki gelişmelere ve sondaj  çalışmalarına ilişkin, AB'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile dayanışma  içinde olduğunu belirtti.

Türkiye'yi terörle mücadele alanında desteklemeye devam edeceklerini  ifade eden Mogherini, "Ortaklık Konseyi, Türkiye'nin uğradığı tüm terörist  eylemleri kınadı." diye konuştu.

Mogherini, terörle mücadele alanda iş birliğinin önemli olduğunu  belirterek, "PKK, AB'nin terör örgütleri listesindedir ve bu husus tartışmaya  açık değildir." diye konuştu.

Diyalog önemli

AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn da "Türkiye, AB için son derece  önemli stratejik partnerdir. Bu diyaloğu sürdürmek bizim için çok önemli. Ortak  çıkarlarımıza olan güvenlik, göç sorunu, ekonomi, çevre konularında görüşmek çok  önemli." dedi.

Boru hatları kesişme noktasında olan Türkiye'nin Avrupa enerji  tedariği açısından önemli konumda olduğunu anımsatan Hahn, bu alandaki çeşitli  başlıkları görüştüklerini söyledi.

Hahn, Türkiye'nin iş birliği sayesinde AB'ye yasa dışı göçün  kesildiğini hatırlatarak, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların desteklenmesi için  AB'nin mali taahhütlerini yerine getireceğini ifade etti.

Türkiye'ye sağlanacak katılım öncesi AB mali yardımlarının sivil  toplumun desteklenmesine yönelik odaklanacağını anlatan Hahn, Gümrük Birliği  güncellenmesinin henüz gündemde olmadığını anlattı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy2