11.02.2019 18:33 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika | Bakan Dönmez açıkladı: Cari açığımız 5 milyar lira azalacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 'Keşfettiğimiz gaz sahalarında yapacağımız üretim cari açığımızın 5 milyar lira azalmasını sağlayacak' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın Trakya'daki Batı Çeltik-1 Kuyusu'nda doğal gazı ateşledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye  Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Trakya bölgesinde bulunan Batı Çeltik ve  Batı Değirmenköy sahalarında yıllık yaklaşık 300 milyon metreküp gaz üretme  kapasitesine ulaşılacağını belirterek, "Burada ürettiğimiz doğal gaz yaklaşık 300  bin konutun 10 yıllık tüketimine eş değer. Her iki sahada toplam 3 milyar  metreküplük bir rezerv tespit etmiş durumdayız. Keşfettiğimiz sahalarda  yapacağımız üretim cari açığımızın 5 milyar lira azalmasını sağlayacak." dedi.

Dönmez, TPAO'nun İstanbul Silivri'de bulunan Batı Çeltik-1 Kuyusu  Ateşleme Töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin karada ve denizlerde  hidrokarbon aramalarını kesintisiz sürdürdüğünü belirtti.

Trakya bölgesinde uzun zamandır miktarına bakılmaksızın gaz üretimi  gerçekleştirildiğini ifade eden Dönmez, "Varsa bulacağız" anlayışıyla  çalıştıklarını kaydetti.

Dönmez, Batı Çeltik ve Batı Değirmenköy sahalarındaki üretimle yerli  üretimin ikiye katlanacağına işaret ederek, "Yeni keşfedilen ve üretime başlanan  Batı Çeltik ve Batı Değirmenköy sahalarımızda yıllık yaklaşık 300 milyon metreküp  doğal gaz üretme kapasitesine ulaşacağız. Burada ürettiğimiz doğal gaz, yaklaşık  300 bin konutun 10 yıllık tüketimine eş değer. Her iki sahada toplam 3 milyar  metreküplük bir rezerv tespit etmiş durumdayız. Keşfettiğimiz sahalarda  yapacağımız üretim, cari açığımızın 5 milyar lira azalmasını sağlayacak  seviyede." ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Batı Çeltik-1 Kuyusu'nda doğal gazı ateşleyen  Dönmez, Batı Değirmenköy 4-5 Kuyuları'ndaki ateşleme törenine katılmak üzere  sahadan ayrıldı.

Bu habere ifade bırak
  • 39Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 6Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy45