Dünya
14.09.2017 - 16:22 | Son Güncelleme: 14.09.2017-22:44

Son dakika... Belçika yargısından PKK davasında karar

Belçika'da mahkeme, aralarında PKK'nın sözde Avrupa  elebaşlarının da olduğu 36 kişi ve kurumun terörle mücadele kanunları  çerçevesinde yargılanamayacağına hükmetti.

Sitene Ekle

AA

İstinaf Mahkemesi, Brüksel Soruşturma Dairesinin "PKK'nın terör örgütü  olmadığı" yönünde geçen yıl aldığı karara yapılan itirazı değerlendirdi.

Kararda, terör örgütünün Avrupa'daki elebaşlarından Remzi Kartal ve  Zübeyir Aydar'ın da aralarında bulunduğu 36 kişinin terörle mücadele kanunu  çerçevesinde yargılanamayacağı, PKK'nın uluslararası silahlı mücadele yürüttüğü  savunuldu.

Geçen yıl alınan kararın onanmasıyla bu kişilerin Belçika'da terörle  mücadele kanunları çerçevesinde yargılanması şimdilik engellenmiş oldu. Federal  savcının, karara karşı Yüksek Mahkemeye itiraz etme hakkı bulunuyor.

Savcılık, 2010'da başlayan soruşturmanın ardından Ekim 2015'te  iddianamesini sunmuştu. İddianame, PKK üyeleri, Belçika ve diğer Batı Avrupa  ülkelerinden genç ve çocuk yaştakileri ailelerinden koparttıktan sonra  Belçika'nın yanı sıra Yunanistan ve Irak'taki kamplarda eğitim vermekle  suçlanıyordu. Sanıklara yönelik suçlamalar arasında sahte evrak düzenlemek ve  haraç toplamak da bulunuyordu.

Brüksel Soruşturma Dairesi, geçen sene kasım ayında bu suçlamalar  kapsamında yapılanların "terör eylemi" olmadığına hükmederek davanın ceza  mahkemesine sevkine yönelik talebi reddetmişti. Kararın gerekçesinde, "silahlı  mücadele, terör suçlaması kapsamında değerlendirilemez" denilmişti. Türkiye'nin  de tepki gösterdiği karara federal savcı itiraz etmişti.

 


Etiketler: PKK, Belçika, PKK,Belçika
Bilgi YarışmasıDünyanın kendi etrafında dönmesinden hangisi oluşur?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.