12.06.2018 11:10 | Son Güncelleme:
AA

Yeniden yapılandırmaya 99 binden fazla başvuru

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 2 Haziran'da başvuruları almaya başladıkları vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenleme kapsamında dün itibarıyla 99 bin 124 kişinin müracaatta bulunduğunu bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, NTV'nin canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde  bulundu, soruları yanıtladı.

Bakan Sarıeroğlu, vergi ve diğer bazı alacakların yeniden  yapılandırılmasına ilişkin soru üzerine, bunun çok önemli ve yeni bir fırsat  olduğunu söyledi.

Maliye Bakanlığı ile ortak bir çalışma yapıldığını dile getiren  Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

"Bununla ilgili bilgilendirme çalışmalarımız devam ediyor. 2 Haziran  itibarıyla başvuruları almaya başladık, 31 Temmuz'a kadar yeni yapılandırma  başvurularımız devam edecek. İlk taksit ödemelerimiz 31 Ağustos itibarıyla  başlayacak. Peşin ödemelerde çok ciddi bir fırsat var. Yüzde 90 faiz indirimi  var, yapılandırma başvurularında faizlerin tekrardan hesaplanması var. Burada da  çok ciddi bir avantajımız var. Bu yapılandırma yapılıp ilk ödeme  gerçekleştirildikten sonra SGK olarak 'borcu yoktur' yazısı vermeye başlayacağız.  'Borcu yoktur' yazısıyla birlikte nefes kredilerinden, kamu ihalelerine giriş  imkanından faydalanmaya başlayabilecekler. Bu ekonomik anlamda ciddi bir  canlanmaya sebep olacak. Bu yapılandırma çok önemli bir fırsat. İşverenlerimizin  başvurularını bekliyoruz. 2 Haziran'da başladık, dün itibariyle 99 bin 124  kişinin başvurusu söz konusu."

"Taşeron uygulamasını bitirmiş durumdayız"

Sarıeroğlu, kamuya personel alımıyla ilgili soruyu yanıtlarken de  "Merkezi bütçeyle düzenlenen kamu kurum ve kuruluşlarımızda taşeron uygulamasını  bitirmiş durumdayız. Bundan sonra alımlarımız kadrolu işçi şeklinde olacak."  dedi.

Bununla ilgili alımların İŞKUR üzerinden gerçekleştirildiğini belirten  Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

"Sağlık Bakanlığımızın hali hazırda 18 bin işçi talebi var, yeni  açılan hastanelerimiz ve sağlık kuruluşlarımızla ilgili. Bundan sonra alımlar  kadrolu işçi olarak gerçekleşecek. Bunun avantajı olacak. Geçmişte taşeronla  ilgili talep neyse onu kapsam olarak ele aldık. Bu yeni bir dönem. Diğer taraftan  KİT'lerle ilgili uygulamaya da başladık. Yeni bir sistem imkanı oluşturuyoruz.  Alım programımızı gerçekleştiriyoruz, bu alımları da oradaki taşeronda çalışan  kardeşlerimize ayırıyoruz. İlk uygulama PTT'de başladı. Kamu personel yapımızda  değişiklik olmayacak, aynı alım kriterleri uygulanacak."

Sarıeroğlu, Milli İstihdam Seferberliği'nin ikinci fazını geçen cuma  Adana'dan başlattıklarını anımsatarak bu konudaki çalışmalarla ilgili bilgi  verdi.

"İkramiyeler her sene verilecek"

Emeklilere ramazan ve kurban bayramları öncesinde biner lira ikramiye  verilmesine de değinen Sarıeroğlu, "Ramazan Bayramı öncesinde ödemelerimiz 7-8  Haziran'da yapıldı. Bundan sonra her sene aynı kapsamda hem Ramazan hem de Kurban  Bayramı öncesinde ikramiye ödemelerini gerçekleştireceğiz. Bu sürekli olarak  uygulamaya konulan yeni bir model." diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy3