25.03.2019 12:01 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika... Çavuşoğlu'ndan pasaportsuz seyahat açıklaması!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Rus vatandaşların ülkemize gelmesi, pasaportsuz, kimlikle gelmesinin önünü açmak için toplantılara başladık" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusların Türkiye'ye  pasaportsuz olarak, kimlikle gelmesinin önünü açmak için toplantılara  başladıklarını belirterek, "28 Mart'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov  Antalya'ya geliyor ve Antalya'da bunları detaylı bir şekilde görüşeceğiz. 8  Nisan'da da hep birlikte Moskova'ya gideceğiz." dedi. 

Çavuşoğlu, Antalya'da Kaleiçi Saat Kulesi yanında düzenlenen  toplantıda yaptığı konuşmada, kendisini Kültür ve Turizm Bakanlığının doğal  yardımcısı gördüğünü söyledi.

Dışişleri Bakanlığı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığıyla iş birliği  içinde çalıştıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, dış politikanın önceliklerinden bir  tanesinin ekonomik ilişkileri geliştirirken, Türkiye'ye gelen turist sayısını,  kaliteyi ve çeşitliliği artırmak olduğunu kaydetti.

Tanıtım çalışmalarında Kültür ve Turizm Bakanlığının oluşturduğu  strateji çerçevesinde yurt dışındaki müşavirlerin, büyükelçiliklerin yoğun bir  şekilde çalıştıklarını anlatan Çavuşoğlu, turizmin çeşitlendirilmesi için neler  yapılması gerektiği konularını tartıştıklarını bildirdi.

Türkiye'nin dünyada 242 temsilciliği olduğunu aktaran Çavuşoğlu, "Bu  konuda dünyada 5. sıradayız. Sadece Afrika'da 42 büyükelçiliğimiz var, Latin  Amerika'da 17'ye çıktık. Bir tanesi başkonsolosluk, 16 büyükelçiliğimiz var. Asya  bölgesinde büyükelçiliğimizin olmadığı ülke kalmadı. Bunları dış ilişkileri  geliştirmek için kullanıyoruz ama ekonomik ilişkiler ve turist sayısını artırmaya  yönelik çalışıyoruz." diye konuştu.

Sağlık, spor ve alternatif turizm konusunda da bir çalışma içinde  olduklarını dile getiren Çavuşoğlu, hangi ülkeden hangi alanda bir potansiyel  olduğu yönünde çalışma yaptıklarını aktardı.

Bu doğrultuda 70 milyon turist ve 70 milyar doların hayal  olmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, "Fırsatları iyi değerlendirebilirsek sadece  sağlık turizminden 2023'e kadar 50 milyar dolar para kazanabiliriz. Bunun için  potansiyelimiz var. Antalya da bunun merkezi olabilir. Özellikle orta ve uzun  vadeli tedavileri turizmle birleştirdiğimiz zaman bunu başarabiliriz. Tüm misyonlarımızdan bununla ilgili rapor geldi ve bir kitapçık haline getirdik."  şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, raporları Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a da  seçimlerden sonra ileteceklerini bildirdi.

Pasaportsuz seyahat çalışmaları

Vize konusundaki çalışmalara değinen Çavuşoğlu, vizeleri kaldırmak  için çaba harcadıklarını söyledi. Güvenlik sebebiyle bazı ülkelere vize  uygulandığını anlatan Çavuşoğlu, bu ülkelerdeki büyük şirketlere de C1 turist  vizesi verme yetkisi verdiklerini belirtti.

Vize uygulamasından dolayı Türkiye'ye ve Antalya'ya gelen turist  sayısının azalmasını istemediklerini söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Elektronik vize uygulamasını başlattık. Kafede otururken, televizyon  seyrederken elinizdeki telefondan, bilgisayardan ya da tabletten 3 dakika içinde  elektronik vizeyi alabiliyorlar. Bazı ülkeler için de ön koşulları kaldırmaya  başladık. Örneğin Çin. Hindistan'a yönelik özel çalışmalar var, orada 14 bölgede  vize ofisleri açtık. Türkiye'ye gelmek isteyen Hintlilere kolayca vize verelim  istiyoruz, çünkü Çinliler, Hintliler kolay para harcıyorlar."

Bazı ülkelerle pasaportsuz seyahati gerçekleştirdiklerini belirten  Çavuşoğlu, Gürcistan, Ukrayna ve Moldova'ya seyahatlerin pasaportsuz  gerçekleştirildiğini bildirdi.

Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"İki sene içinde pasaportsuz seyahate geçtikten sonra Ukrayna'dan  Türkiye'ye gelen turist sayısı yüzde 100 arttı. 700 binden 1,4 milyona çıktı.  Uçak düşürme hadisesinden önce Rusya ile de pasaportsuz, sadece kimlikle  seyahatin müzakerelerine başlamıştık. Ama şimdi maalesef bir vize uygulaması bile  oldu. Yavaş yavaş vizeleri kaldırıyoruz. Son seyahatimizde Sayın  Cumhurbaşkanımızın da ricasıyla tır şoförlerine, iş adamlarımıza ve resmi  pasaport sahiplerine vizeyi kaldırdılar, amacımız tamamen vizelerin kalkması ve  sonrasında pasaportsuz seyahat. Rus vatandaşların ülkemize gelmesi, pasaportsuz,  kimlikle gelmesinin önünü açmak için toplantılara başladık. 28 Mart'ta Rusya  Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Antalya'ya geliyor ve Antalya'da bunları detaylı  bir şekilde görüşeceğiz. 8 Nisan'da da hep birlikte Moskova'ya gideceğiz hem  ikili yüksek düzeyli stratejik iş birliği konseyi toplantımızı yapacağız hem de  Rusya ile de Kültür ve Turizm Yılı başladı, onun açılışını Moskova'da birlikte  yapacağız. Bunların hepsi ülkemizin tanıtımı için, daha fazla turistin gelmesi  için."

"Turistlerin Türkiye'de kalma süresi artırılacak"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'ye sağlık ya da farklı amaçla  gelen turistlerin daha uzun süre kalmak istediklerini ve bu yönde talepleri  olduğunu söyledi.

Özellikle soğuk ülkelerden gelen turistlerin daha uzun süre Türkiye'de  kalmak istediklerini aktaran Çavuşoğlu, sürenin bazı ülkeler için 30 gün  olduğunu, bunu 90 güne çıkardıklarını kaydetti.

90 günü aşma konusunun ise yasa ile belirlendiğini aktaran Çavuşoğlu,  "Seçimden sonra milletvekillerimize rica edeceğiz; yeni sistemde yasa  tasarılarını sadece milletvekilleri verebiliyor. Arkadaşlarımız da böyle bir  talebimizi yerinde bulur. Yasa ile turistlerin Türkiye'de 90 günlük kalma  süresini uzatacağız, esnek yapacağız. Yetkiyi Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığına bırakacağız." diye konuştu.

Türkiye'nin her yerine turist getirerek gelirleri artırmak  istediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, bu konuda ülkenin yurt dışındaki itibarının  çok önemli olduğunu kaydetti.

Bu habere ifade bırak
  • 11Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 8Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy20
ÇOK OKUNANLAR