10.01.2019 11:12 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika... Çavuşoğlu: Trump'ı caydırmak istiyorlar!

Dışişleri Bakanı, "ABD'nin güvenlik birimleri Trump'ı caydırmak istiyor. Bizim YPG/PKK'ya yönelik operasyonumuz ABD'nin çekilmesine bağlı değil" dedi.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında ikili zirve ve Astana formatında üçlü zirve planlandığını da açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de Fırat  Nehri'nin doğusuna yapılması planlanan harekata ilişkin, "Şunu anlamaları  gerekiyor. Bizim YPG'ye yönelik harekatımız, operasyonumuz ABD'nin çekilmesine ya  da çekilmemesine bağlı değil." dedi. 

Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararına dair son  gelişmeleri değerlendiren Çavuşoğlu, PYD/YPG/PKK'nın varlığının bölgenin  istikrarsızlığı bakımından çok büyük bir tehlike olduğuna dikkati çekti.

Çavuşoğlu, ABD'nin desteklediği YPG/PKK'nın Süryanilere, Ezidilere ve  bölge halkına yönelik baskılarını anlatarak şöyle devam etti:

"Bir terör örgütüyle angajmana girdiğiniz zaman maalesef onun  etkisinden de kurtulamıyorsunuz. Yavaş yavaş kontrolüne de giriyorsunuz. Koskoca  bir devletin bugün tüm NATO müttefikliğimize rağmen, tüm bugüne kadarki iş  birliklerimize rağmen bir terör örgütünün destekçisi gibi konuşması, hele hele,  çekilmemek için böyle bahanelere sığınması doğru bir şey değildir. Bir devlet bir  söz verdiği zaman bu sözünün arkasında durmalıdır. Recep Tayyip Erdoğan da  Türkiye Cumhuriyeti de bir söz verdiği zaman arkasında durur."

ABD'nin, Münbiç yol haritasının uygulanmasına biraz daha olumlu  bakmaya başladığını söyleyen Çavuşoğlu, bir an önce bunun uygulanması ve YPG'nin  Fırat'ın doğusundan tamamen çekilmesi gerektiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, "Şunu anlamaları gerekiyor. Bizim YPG'ye yönelik  harekatımız, operasyonumuz ABD'nin çekilmesine ya da çekilmemesine bağlı değil  ki. Böyle bir karar yokken Sayın Cumhurbaşkanımız Fırat'ın doğusuna da  gireceğimizi ve harekatı başlatacağımızı söyledi. O gün ABD'nin çekileceğini biz  de bilmiyorduk." diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu Türkiye'nin, ABD çekilse de çekilmese de ulusal  güvenliği tehdit eden terör örgütüne karşı ne gerekiyorsa yapacağını vurguladı.

Erdoğan-Putin görüşmesi

Çavuşoğlu ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet  Başkanı Vladimir Putin arasında ikili zirve ve Astana formatında üçlü zirve  planlandığını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu, "İki görüşme planlanıyor. Biri ikili görüşme. Bir de  biliyorsunuz, Soçi'de başlayan üçlü zirve. Yani Soçi formatı ya da Astana formatı  da diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

Rusya'nın, gelecek haftalarda liderlerin katılacağı üçlü zirveye ev  sahipliği yapmak istediğini Türkiye ve İran'a bildirdiğini aktaran Çavuşoğlu,  Rusya'dan gelecek tarih önerilerinin beklendiğini kaydetti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy3