16.04.2019 14:50 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika... Cezayir'de beklenen istifa

Göstericilerin görevi bırakmasını istediği isimlerden Anayasa Başkanı Konseyi Tayyib Bilayz, istifasını açıkladı.

Cezayir'de göstericilerin görevi bırakmasını istediği  isimlerden Anayasa Konseyi Başkanı Tayyib Bilayz istifa etti.

Cezayir basınında yer alan haberlere göre, yargının zirvesindeki  Bilayz, geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih'e istifasını sundu.

Bilayz, 10 Şubat'ta Abdulaziz Buteflika tarafından Cezayir'de yargı  erkinin zirvesindeki Anayasa Konseyi'nin başkanlığına atanmıştı.

Cezayir'de 20 yıldır yönetimde olan Buteflika, yaklaşık 1,5 ay süren  protestolar ve ordunun "uyarıları" sonrası 2 Nisan'da istifa etmişti.

Ülkedeki krize çözüm aranıyor

Cezayir sokağında "Buteflika rejiminin kalıntısı" olarak kabul edilen  aralarında Bilayz'ın da bulunduğu devletin zirvesindeki bazı isimlerin gitmesi  yönünde güçlü bir talep bulunuyor.

Cezayirliler düzenledikleri gösterilerde geçici Cumhurbaşkanı Bin  Salih, Başbakan Nureddin Bedevi ve hükümeti, son olarak da yargının en üst  makamındaki Anayasa Konseyi Başkanı Tayyib Bilayz'ın gitmesi konusunda tek sesli  kitlesel bir tavır ortaya koymuştu.

Ülkede krizin çözümü için kamuoyunda tartışılan anayasal seçeneklerden  biri de Anayasa Konseyi Başkanı'nın istifa etmesi ve yerine bir uzlaşı figürünün  atanması olmuştu.

Cezayirli Anayasa Uzmanı Lezhari Buzid, daha önce AA muhabirine  yaptığı açıklamada, "Sorunun çözümü için Anayasa Konseyi Başkanı Bilayz'ın istifa  etmesi ve bu göreve herkesin üzerinde uzlaştığı bir ismin getirilmesi gerekiyor.  Bu sayede geçici cumhurbaşkanı istifa ettiğinde, bu göreve Bilayz değil herkesin  üzerinde uzlaştığı yeni Anayasa Konseyi Başkanı gelecek." diye konuşmuştu.  

Buzid, bu çözümle sokağın geçiş dönemi liderlerinin gitmesi yönündeki  talebinin ve ordunun vurguladığı anayasal çerçevenin de karşılanacağı  değerlendirmesinde bulunmuştu.

Yargı erkinin zirvesi Anayasa Konseyi

Anayasa Konseyi, yeni cumhurbaşkanı seçimlerinde adaylık başvuruları,  aday listesinin açıklanması, cumhurbaşkanının görevden alınması ve seçim  sonucunun açıklanması gibi kritik görevler üstleniyor.

Cezayir anayasasına göre geçici cumhurbaşkanının istifa etmesi  halinde, Anayasa Konseyi Başkanı bu görevi üstleniyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0