06.12.2017 12:36 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika: CHP eski milletvekili Aykan Erdemir'in mal varlığına el konuldu

İstanbul'da yürütülen Rıza Sarraf soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı verilen CHP eski milletvekili Aykan Erdemir'in mal varlığına el konuldu.

Öte yandan 17 Aralık 2013'ten 13 gün önce ABD'de yapılan toplantıya  ilişkin fotoğrafların da soruşturma dosyasına konulduğu öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör  Örgütü'ne (FETÖ) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, hakkında yakalama  kararı bulunan eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir'in nöbetçi hakimlikçe mal  varlığına el konulmasına karar verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca,  FETÖ'nün 17/25 Aralık yargısal darbe teşebbüsüne ilişkin yürütülen soruşturmada,  ABD'de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hakkında devam eden yargılamada tanık  listesinde ismi bulunan ve ''devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme  amacı dışında kullanma, hile ile alma çalma'' suçundan yakalama kararı bulunan  eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir'e ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.

Soruşturmayı yürüten savcılık, elde edilen yeni deliller doğrultusunda  şüpheli Erdemir'in tüm mal varlığına el konulmasını talep etti.

Talebi değerlendiren İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, şüphelinin,  FETÖ'nün Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hükümeti ve Anayasal düzenine yönelik  gerçekleştirmeye çalışılan 17/25 Aralık yargısal darbe teşebbüsünün başarıya  ulaşmaması üzerine, ABD üzerinden yürürlüğe konulan aynı kurgu/planın  işbirlikçiliğini yürüten ve bu minvalde hazırladığı dosya içerisinde örneği  bulunan 28 Ocak 2014 tarihli sözde/sahte raporu yurtdışına götürerek New York  bölge mahkemesine ulaştırmak suretiyle yargılamada delil olarak kullanılmasını  sağladığını kaydetti.

FETÖ üyesi olmak suçundan hakkında yakalama kararı bulunan ve New York  Bölge mahkemesinde görülen davada tanık listesinde adı bulunan şüphelinin hali  hazırda firari olduğunu belirten hakimliğin kararında, ''Gerek elde edilen  bulgular, gerekse dosya içerisine örneği sunulan rapor içeriğinde de anlaşılacağı  üzere şüphelinin atılı suçu işleyip işlemediği hususunda inceleme yapmak, mal  varlığı değerlerinin işlenen bu suçlardan kaynaklanmış olup olmadığının  araştırılması ve mal varlığı değerlerini kaçırmalarının önlenebilmesi amacıyla  atılı suçun işlediğine dair emarelerin bulunduğunu.'' ifadelerine yer verildi.

Hakimlik, bu nedenlerle şüpheli Erdemir'in taşınır ve taşınmaz tüm mal  varlıklarına, banka, şirketler ve diğer tüm kurumlar nezdindeki tüm hak ve  alacaklarına, şirket hisselerine  (tüm mal varlığına ) el konulmasına karar  verdi.

TOPLANTI FOTOĞRAFLARI DOSYADA

Bu arada, 17 Aralık 2013'ten 13 gün önce ABD'de yapılan toplantıya  ilişkin fotoğrafların da soruşturma dosyasına konulduğu öğrenildi.

Bu toplantının, FETÖ ile birlikte 17 Aralık darbe girişiminin  planlandığı ve şüpheli Erdemir'in de bu toplantının gerçekleşmesinde aracı olduğu  iddia ediliyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0