12.08.2017 14:31 | Son Güncelleme:

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemize güvenen hiç kimse pişman olmamıştır, olmayacaktır

Isparta'da tesis açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yatırımcılar ve turistler haksız ithamla korkutuluyor. Ülkemize güvenen, yatırım yapan hiç kimse pişman olmamıştır, olmayacaktır" dedi.

"Şu anda Antalya'da otellerimizin doluluk oranı yüzde 80'e ulaşmıştır. Ne oluyor, yapıyorsunuz ama buraları doluyor."

"Yöneticisi oldukları medya kuruluşlarında olumsuz yorum yapanlar tatillerini Türkiye'de geçiriyorlar. Bugüne kadar nice badireleri atlatan Türkiye, bu iftira kampanyalarının da üstesinden gelecektir."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen Anadolu Grubu Isparta  Meyve Suyu Üretim Tesisleri'nin açılışına katıldı. Konuklara, konuşmalar  öncesinde Anadolu Grubu'nun üretim tesisleriyle ilgili tanıtım filmi izletildi.

Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan meyve  suyu fabrikasının ülke için hayırlı olmasını dileyerek, Anadolu Etap Gıda'nın  önemli bölümünün de ihracata yönelik yılda 100 bin ton meyve işleyeceği, yaklaşık  125 milyon lira yatırım değerine sahip bu üçüncü fabrikasının şehre  kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik etti.

Artık Isparta'nın meşhur elması başta olmak üzere meyvelerin bu  fabrikada ayrı bir değer kazanacağını belirten Erdoğan, çürüğe giden elmaların  bulunmayacağını, hepsinin en güzel şekilde değerlendirileceğini bildirdi.

"DEMOKRASİMİZ VE EKONOMİMİZLE DİMDİK AYAKTAYIZ"

Erdoğan, bölgedeki meyve üreticilerinin ürünlerini değerlendirmek için  yeni bir imkana kavuştuklarını, meyve suyu fabrikasının da onlara hayırlı  olmasını diledi.

Diğer yandan Anadolu Grubu'nun 110 milyon dolar yatırımla içecek  şişeleme fabrikası açtığını anımsatan Erdoğan, söz konusu tesisin de ülkeye  hayırlı olması temennisinde bulundu.

Erdoğan, Türkiye'nin üzerinde sürekli soru işaretleri oluşturulmaya  çalışıldığı bir dönemde gerçekleştirilen yatırımların, uluslararası boyutuyla  ayrıca önem arz ettiğini ifade etti.

Ülkeye inanan, güvenen, yatırım yapan hiç kimsenin pişman olmadığını,  olmayacağını da vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Özellikle terörle mücadele konusunda edindiğimiz tecrübeler, kriz  durumlarında her meseleyi kendi mecrasında tutma kabiliyetimizi fevkalade  geliştirmiştir. Şu anda dünyanın en sıkıntılı yerleri olan Suriye ve Irakla  sınırı olan Türkiye'nin aynı zamanda Avrupa, Balkanlar, Rusya gibi bölgelerle çok  güçlü ve yakın komşuluk ilişkileri sürüyor. Bu fotoğraf içinde ülkemizin ne  bireysel, güvenlik ne de yatırımcı güvenliği konusunda en küçük bir sıkıntısı  yoktur.

Türkiye'nin hukuk devleti ilkesi konusundaki titizliği, inanın bana,  pek çok Batı ülkesinden çok daha ileri düzeydedir. Terörle bu boyutta bir  mücadele içinde olup da bizim kadar soğukkanlılığını koruyabilen pek az devlet  olduğunu hep birlikte görüyoruz. Daha bir yıl önce darbe teşebbüsü gibi içinde  işgal ihtimali dahil her türlü felaketin bulunduğu bir tehdit yaşamış olmamıza  rağmen demokrasimiz ve ekonomimizle dimdik ayaktayız."

"ŞİMDİ AYNI TAKTİĞİ ALMANYA'NIN İZLEDİĞİNİ MÜŞAHEDE EDİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Avrupa ülkelerinin ülkemize yönelik  eleştirilerinin çoğunluğunun kendi iç siyasetleriyle ilgili olduğunu biliyoruz.  Hollanda'nın 16 Nisan halk oylaması sürecinde tamamen gereksiz bir şekilde  ilişkilerimizi germesinin sebebinin kendi seçimleri olduğunu gördük. Geçmişte  Fransa ve Avusturya gibi ülkeler de benzer yöntemlere başvurmuşlardı. Şimdi aynı  taktiği Almanya'nın izlediğini müşahede ediyoruz. Seçimlerden sonra ben  inanıyorum ki onlar da normale dönecek." değerlendirmesinde bulundu.

Bu süreçte ülkeye yönelik haksız ve mesnetsiz suçlamalarla  yatırımcıların ve turistlerin gözlerinin korkutulmaya çalışılmasının ne siyasi ne  de ticari ahlakla izah edilebilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Erdoğan, "Şu  anda Antalya'da otellerimizin doluluk oranı dün itibarıyla yüzde 80'e ulaşmıştır.  Ne oluyor yani, bu kadar yapıyorsunuz, yapıyorsunuz buraları seven yine buralara  akıp geliyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nitekim ülkeyle ilgili spekülasyonların  Avrupa'nın iç siyasetinden kaynaklandığını yatırımcıların da bildikleri ve  gördükleri için söylenenlere pek aldırış etmediklerini vurguladı.

Geçen günlerde yapılan rüzgar enerjisi ihalesine katılan 8 firmanın  4'ünün Alman firması olduğunu bildiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Aynı şekilde diğer uluslararası yatırımcılar da ülkemizdeki  projelerini askıya almak bir yana hızlandırmayı tercih ediyorlar. Ondan iki hafta  önce yine şehir hastanesi projesinde de yine Japonya-Türk iş birliğiyle 1,5  milyar dolarlık bir adım atıldı ve Japonlar bu yatırımın yüzde 80 civarında  kredisini temin etti. Eğer güven olmaza böyle bir şeye bunlar gelir mi? Geldi,  geliyorlar. Aynı şeyi şimdi Almanların en güçlü firması meşhur Siemens, neredeyse  150 yıldır bu ülkede faaliyet gösterir. Onlar da yine Türk firmalarıyla birlikte  bu adımı attılar. Aynı şeyi güneş enerjisinde gördük. Şurada son bir, iki aydır  yoğun şekilde bu yatırımlar devam ediyor. Biz, her zaman birlikte kazanalım  çağrısı yaptık, bu anlayışla hareket ettik. Bugün burada örneklerinden birisine  şahit olduğumuz üzere, uluslararası yatırımcıların ülkemize olan güvenleri  artarak sürüyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 1984-2001 yılları arasında  uluslararası yatırım noktasında aldığının 13,5 milyar dolar olduğunu, 2002-2016  yani 14 yıl içerisinde ise aldığı yatırımın 181 milyar dolar olduğunu aktardı.

Gerek yatırım destek ajansı, gerek diğer ilgili kurumlar olsun  uluslararası yatırımcılara yeni projeleri için her türlü desteği sağlamaya hazır  olduklarını vurgulayan Erdoğan, "İşte bu yatırımda da yine ciddi bir desteği  devletimiz sağlamış durumdadır." dedi.

"TÜM EKONOMİK GÖSTERGELER OLUMLU YÖNDE BİR SEYRİ İŞARET EDİYOR"

Elde edilen başarının en önemli sebebini, Türkiye'nin hem kendi  potansiyeli hem de bölgesel konumuyla yatırımcılara gelecek için avantajlar  sunmasının oluşturduğunu anlatan Erdoğan, "Şimdi bu tesislerde 50 kişi, 100 kişi  çalışıyor olabilir ama yüzlerce, binlerce kişi tarlasındaki elmasını,  şeftalisini, kayısısını işte buralarda işleme sokma imkanı bulacak." diye  konuştu.

Hükümetin, bugün de Türkiye'deki yatırım ortamını hem yerli hem de  yabancı yatırımcılar için cazip kılacak önlemleri aldığını, almaya da devam  ettiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Birilerinin sürekli gündeme getirdiği olağanüstü hal, sadece terörle  mücadele ile sınırlıdır. Olağanüstü hal, girişimcilerimizin, sanayicilerimizin yaptığı yatırımların önünü kesmeye değil, onları güvence altına almaya  yöneliktir. İşte bu fabrikanın açılış sürecinde olduğu gibi sağladığımız  teşviklerle girişimcilere oldukça cazip imkanlar sağlıyoruz. İstihdamdan vergiye,  altyapıdan ihracata kadar her alanda yatırımcıların önünü açarak büyümemizi,  gelişmemizi hızlandıracak adımları atıyoruz. Nitekim büyümeden ihracata,  üretimden istihdama tüm ekonomik göstergeler olumlu yönde bir seyri işaret  ediyor. Turizmde de benzer bir durumla karşı karşıyayız.

Yöneticisi oldukları medya kuruluşlarında Türkiye ile ilgili olumsuz  kampanyalar yürütenlerin, tatillerini ülkemizde geçiriyor olmaları, söyledikleri  yalanlara kendilerinin de inanmadıklarını gösteriyor. Bugüne kadar nice  badireleri atlatan Türkiye, bu iftira kampanyalarının da üstesinden gelecektir.  Her şey gelip geçtiğinde bizim aklımızda ve gönlümüzde kalan ise işte bu zor  zamanlarda yanımızda bulunanlar olacaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan tesisin hem yatırımcılar hem de  bölge halkı için hayırlı olması temennisiyle sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Anadolu Grubu ve  Anadolu Efes Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve The Coca Cola Company  Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent hediye takdim etti.

Daha sonra Erdoğan, beraberindekilerle Anadolu Grubu Isparta Meyve  Suyu Üretim Tesisleri'nin açılış kurdelesini kesti.

Açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya,  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gıda,  Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, The Coca Cola Company Yönetim Kurulu  Başkanı Kent, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özilhan, AK Parti'li  milletvekilleri, şirket yöneticileri ile çok sayıda iş adamı da katıldı.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0